Reklama
Rozwiń

Kapiści: sto lat koloru

Muzeum Narodowe w Krakowie na wystawie „Kapiści. Sto lat!” w Pawilonie Józefa Czapskiego opowiada o artystycznej grupie kolorystów, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój współczesnego polskiego malarstwa.

Publikacja: 28.11.2024 05:16

Autoportret Zygmunta Waliszewskiego

Autoportret Zygmunta Waliszewskiego

Foto: Materiały prasowe

Nazwa grupy pochodzi od Komitetu Paryskiego (w skrócie KP), który studenci krakowskiej ASP zawiązali, aby zrealizować marzenia o studiach w Paryżu, poznaniu sztuki europejskiej i jej nowych nurtów. W 1924 roku wyjazd grupy pod kierunkiem profesora Józefa Pankiewicza doszedł do skutku.

Do Paryża młodzi artyści jechali na kilka tygodni, a zostali w nim przez siedem lat. Grupę kapistów tworzyli głównie malarze. Najważniejsi z nich to: Jan Cybis, Zygmunt Waliszewski, Józef Czapski, Artur Nacht-Samborski, Hanna Rudzka- Cybisowa, Józef Jarema, Piotr Potworowski. W Paryżu studiowali malarstwo współczesne, ale i obrazy starych mistrzów w Luwrze. A latem jeździli na plenery na południe Francji.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Malarstwo
Wawel: Jacek Malczewski jako kronikarz wyprawy archeologicznej
Malarstwo
Andy Warhol na polskiej aukcji
Malarstwo
„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego wraca na rynek sztuki
Malarstwo
Dwa razy kosmiczny Kandinsky i Polacy z jego orbity
Malarstwo
Urodzinowa wystawa Edwarda Dwurnika