Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie mieści się w zabytkowym budynku dawnego spichlerza przy Placu Sikorskiego, gdzie przez ostatnich osiem lat (2013–2021) działał Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum”.

Zabytkowy budynek spichlerza został zbudowany w XVIII wieku na terenie najstarszej jurydyki krakowskiej zwanej Garbary lub Piasek. Potem pełnił różne funkcje, m.in. fabryki i siedziby Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej. Muzeum Narodowe przejęło go po 1945 roku i przez wiele lat wykorzystywało jako magazyn dzieł sztuki.

materiały prasowe

MNK posiada największą i najcenniejszą kolekcję dzieł Wyspiańskiego: obrazy, szkice, projekty rzemiosła artystycznego,. Ten wspaniały zbiór, liczący przeszło 1100 obiektów, dopełniają pamiątki osobiste, księgozbiór prywatny artysty oraz archiwalia – rękopisy i fotografie. Spuścizna artysty w większości została podarowana lub zakupiona do zbiorów MNK wkrótce po śmierci artysty w 1907 roku.

Sukces wielkiej wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie w latach 2017-2019 ożywił ideę powołania Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Pojawił się nawet projekt budowy nowego budynku w sąsiedztwie Gmachy Głównego.

Czytaj więcej

Wyspiański i polski taniec śmierci

W Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w budynku dawnego spichlerza parter wypełniły autoportrety Wyspiańskiego, uzupełnione wizerunkami najbliższej rodziny: żony i dzieci, portretami przyjaciół, znajomych, mecenasów . Można tu też zobaczyć miejsca, w których Wyspiański żył i tworzył: widoki pracowni krakowskich i paryskich oraz rozpościerające się z ich okien pejzaże.

Na pierwszym piętrze dzieła artysty prezentowane są w trzech tematycznych częściach: „Żywioły”, „Wawel – dramat królów” i „Apollo-Chrystus”. Zebrano w nich najwybitniejsze prace Wyspiańskiego,m.in. projekt witraża Bóg Ojciec do kościoła Franciszkanów w Krakowie, projekty witraży do katedry na Wawelu i dekoracje wnętrz Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego oraz sali Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Sukces wielkiej wystawy „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie w latach 2017-2019 ożywił ideę powołania Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

W podziemiu muzeum umieszczono księgozbiór Wyspiańskiego z jego odręcznymi notatkami oraz pierwodruki wydań dramatów i utworów innych autorów, do których twórca wykonywał sam okładki i ilustracje. Sala zatytułowana „Metamorfozy” przypomina głośne inscenizacje teatralne i ekranizacje jego utworów literackich.