Aktualizacja: 17.08.2018 09:25 Publikacja: 17.08.2018 09:25
Foto: literackisopot.pl
W festiwalu uczestniczy wielu wybitnych twórców, jak mistrz kryminału Pierre Lemaitre, laureat Nagrody Goncourtow, Edouard Louis, którego powieść „Historia przemocy” ukazała się właśnie w języku polskim, czy kongijski poeta i pisarz Alain Mabanckou, zwany afrykańskim Samuelem Beckettem.
W sobotę czytelników czeka też spotkanie z gwiazdą brytyjskiej literatury - Zadie Smith, autorką bestsellerowych książek „Białe zęby”, „Łowcy autografów”, „O pięknie”.
O aktualności dzieł Alberta Camusa porozmawiają francuscy badacze - Marie-Therese Blondeau, Virginie Lupo oraz wnuk Alberta, David Camus.
-To Francja, z jej przeszłością, nie zawsze łatwą, tradycją i potencjałem intelektualnym, ale też formułą debaty publicznej stała się dla nas punktem wyjścia do rozważań uniwersalnych, ale też bardzo konkretnych na temat współczesnej Polski – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu, odbywającego się od 2012 roku.
W programie Literackiego Sopotu są wiec nie tylko spotkania autorskie, ale również debaty, podejmujące różne tematy, jak Wielka Rewolucja Francuska; paryska ‘’Kultura’’ i stosunek jej autorów do Francji; prawa kobiet na przykładzie jednej z najbardziej prężnych feministycznych działaczek francuskich Olimpii de Gouges, autorki słynnej Deklaracji praw kobiety i obywatelki; sytuacji współczesnej Francji, jej tożsamości i kształtu wspólnoty w XXI wieku; teatrze współczesnym.
W Literackim Sopocie biorą też udział polscy autorzy: Olga Tokarczuk, laureatka Man Booker Prize, Marcin Wicha – laureat Paszportu Polityki, Klementyna Suchanow, autorka biografii Witolda Gombrowicza, Jarosław Kamiński, którego powieść „Tylko Lola” uznano za najlepszą polską książkę 2017 roku, Zygmunt Miłoszewski, który poprowadzi spotkanie z Pierre’em Lemaitre, Anda Rottenberg.
Nowością festiwalu jest w tym roku blok spotkań „Portrety” z udziałem autorów książek biograficznych: Remigiusza Grzeli (“Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”), Anny Bikont („Sendlerowa. W ukryciu”), Andrzeja Franszka (“Herbert. Biografia”), Katarzyny Surmiak-Domańskiej („Kieślowski. Zbliżenie”).
W cyklu spotkań “Historia” gośćmi będą Tomasz Pindel, Elisabeth Asbrink, Małgorzata Szejnert, Mikołaj Grynberg.
W programie filmowym znajdują się także projekcje filmów “Zwyczajni kochankowie” Philippe Garrela, “Zazie w metrze” w reżyserii Louisa Malle oraz specjalne pokazy z udziałem autorów Romaina Puertolasa (“Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”) i Pierre Lemaitre’a (“Do zobaczenia w zaświatach”).
Dla zainteresowanych teatrem dedykowane są performatywne czytania, m.in. “Zachodu” w obecności autora – Rémiego de Vosa i„Błagających”” z udziałem Bastiena Fourniera.
Festiwal Literacki Sopot potrwa do 19 sierpnia . Edycja 2019 będzie poświęcona literaturze i kulturze brytyjskiej. Jej zapowiedzią jest obecność Zadie Smith w Sopocie.
Organizatorami festiwalu są Miasto Sopot i Miejska Biblioteka Publiczna. Więcej: www.literackisopot.pl
99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!
Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
„James” Percivala Everetta, książka dopisująca perspektywę czarnoskórego bohatera Jima do dzieła Marka Twaina „P...
„Podręczny słownik przyjaciół i nieprzyjaciół Leszka Kołakowskiego” Zbigniewa Mentzla to oryginalny portret wybi...
W najnowszym odcinku rozmawiamy z Renatą Bożek, autorką powieści „Wyjarzmiona”, opatrzonej znamiennym podtytułem...
O „Porządnych ludziach”, powieściowym debiucie polskiej migrantki we Francji, która otrzymała prestiżową Nagrodę...
„Żądło” Irlandczyka Paula Murraya dostało się na krótką listę Nagrody Bookera, zdobyło Irish Book Award za najle...
Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas