W festiwalu uczestniczy wielu wybitnych twórców, jak mistrz kryminału Pierre Lemaitre, laureat Nagrody Goncourtow, Edouard Louis, którego powieść „Historia przemocy” ukazała się właśnie w języku polskim, czy kongijski poeta i pisarz Alain Mabanckou, zwany afrykańskim Samuelem Beckettem.
W sobotę czytelników czeka też spotkanie z gwiazdą brytyjskiej literatury - Zadie Smith, autorką bestsellerowych książek „Białe zęby”, „Łowcy autografów”, „O pięknie”.
O aktualności dzieł Alberta Camusa porozmawiają francuscy badacze - Marie-Therese Blondeau, Virginie Lupo oraz wnuk Alberta, David Camus.
-To Francja, z jej przeszłością, nie zawsze łatwą, tradycją i potencjałem intelektualnym, ale też formułą debaty publicznej stała się dla nas punktem wyjścia do rozważań uniwersalnych, ale też bardzo konkretnych na temat współczesnej Polski – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu, odbywającego się od 2012 roku.
W programie Literackiego Sopotu są wiec nie tylko spotkania autorskie, ale również debaty, podejmujące różne tematy, jak Wielka Rewolucja Francuska; paryska ‘’Kultura’’ i stosunek jej autorów do Francji; prawa kobiet na przykładzie jednej z najbardziej prężnych feministycznych działaczek francuskich Olimpii de Gouges, autorki słynnej Deklaracji praw kobiety i obywatelki; sytuacji współczesnej Francji, jej tożsamości i kształtu wspólnoty w XXI wieku; teatrze współczesnym.
W Literackim Sopocie biorą też udział polscy autorzy: Olga Tokarczuk, laureatka Man Booker Prize, Marcin Wicha – laureat Paszportu Polityki, Klementyna Suchanow, autorka biografii Witolda Gombrowicza, Jarosław Kamiński, którego powieść „Tylko Lola” uznano za najlepszą polską książkę 2017 roku, Zygmunt Miłoszewski, który poprowadzi spotkanie z Pierre’em Lemaitre, Anda Rottenberg.
Nowością festiwalu jest w tym roku blok spotkań „Portrety” z udziałem autorów książek biograficznych: Remigiusza Grzeli (“Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”), Anny Bikont („Sendlerowa. W ukryciu”), Andrzeja Franszka (“Herbert. Biografia”), Katarzyny Surmiak-Domańskiej („Kieślowski. Zbliżenie”).
W cyklu spotkań “Historia” gośćmi będą Tomasz Pindel, Elisabeth Asbrink, Małgorzata Szejnert, Mikołaj Grynberg.
W programie filmowym znajdują się także projekcje filmów “Zwyczajni kochankowie” Philippe Garrela, “Zazie w metrze” w reżyserii Louisa Malle oraz specjalne pokazy z udziałem autorów Romaina Puertolasa (“Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”) i Pierre Lemaitre’a (“Do zobaczenia w zaświatach”).
Dla zainteresowanych teatrem dedykowane są performatywne czytania, m.in. “Zachodu” w obecności autora – Rémiego de Vosa i„Błagających”” z udziałem Bastiena Fourniera.
Festiwal Literacki Sopot potrwa do 19 sierpnia . Edycja 2019 będzie poświęcona literaturze i kulturze brytyjskiej. Jej zapowiedzią jest obecność Zadie Smith w Sopocie.
Organizatorami festiwalu są Miasto Sopot i Miejska Biblioteka Publiczna. Więcej: www.literackisopot.pl