Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.08.2018 06:21 Publikacja: 21.08.2018 14:45
Swoją zawrotną karierę wojskową kapitan rozpoczął w milicji stanu Georgia podczas wojny roku 1812 – tak ją zwano, choć przeciągnęła się do 1815. Ledwie skończył szesnaście lat. Jego oddział pomaszerował na zachód, by pod dowództwem Jacksona walczyć w bitwie o Horseshoe Bend. W owym czasie Jefferson Kyle Kidd był zwykłym szeregowym żołnierzem, który kiedyś podniósł rękę podczas wyboru kapitana, oddając swój głos na niejakiego Thompsona. Siedzieli na pryzmach drągowiny gdzieś wśród wzgórz Georgii, dzień przed terminem wymarszu. Kiedy już zebrali zapasy furażu, broni, amunicji, a także rzeczy osobiste, i zorganizowali konie, uświadomili sobie, że konieczny będzie wybór oficerów. Że w rzeczy samej oficerów potrzebują. Że trzeba mówić: Tak, panie kapitanie, Nie, panie kapitanie, salutować, prezentować się jak żołnierz. Dwóch oficerów spośród wybranych rok wcześniej nie stanęło do zaciągu, trzech wyprowadziło się do Tennessee. Nikt nie miał pojęcia, po co w wojsku sierżanci i kaprale, więc tych postanowili sobie darować. Kidd wywodził się spośród wzgórz Georgii, przez całe życie mówił i myślał po tamtejszemu, na zawsze zostały mu tamtejsze nawyki i akcent. I zagłosował na Thompsona. 27 marca 1814, podczas rzeczonej bitwy, został raniony w prawe biodro, po zewnętrznej – został długi, palący ślad w poszarpanym ciele, rozpruty samodziałowy mundur, jasnoczerwona krew. Wraz z chłopakami z Georgii byli w grupie, którą dowodził Coffee, na południe od zakola rzeki. Ze zwalonych belek chaty wznieśli szaniec.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Arabscy najeźdźcy byli zdumieni ogromem Aleksandrii, wspaniałością jej budowli, rozmiarami bram i fortyfikacji. Ujrzeli wyniosłe kolumny i imponujące obeliski, podziwiali katedrę św. Marka i latarnię Faros, która jakby unosiła się na falach
Lekceważący stosunek Geralta do mamony, odziedziczony chyba po Philipie Marlowe, jest nierealistyczny i niestosowny. Wiedźmin to bowiem niesłychanie ryzykowna profesja. Może czas pomyśleć o ubezpieczeniu?
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas