Na ceremonii w sztokholmskiej filharmonii laureatowi, który jest ilustratorem, pisarzem, a także autorem filmowych, muzycznych i teatralnych adaptacji swoich dzieł, wręczono dyplom i 5 mln koron (2,2 mln zł). Publiczności pokazano animowany film „The lost Thing", za który 37-letni Shaun Tan zdobył w tym roku Oscara. Film oparty został na książce Australijczyka pod tym samym tytułem. Jest to surrealistyczne opowiadanie nawiązujące do dzieciństwa pisarza. O postrzeganiu swojej tożsamości, niepasowaniu do otoczenia. Właśnie uczucie wyobcowania i inności towarzyszyło pisarzowi w latach szkolnych. Jego ojciec był chińskim imigrantem, a matka Australijką o brytyjskich i irlandzkich korzeniach.
Shaun Tan postrzega każde swoje dzieło jako eksperyment i jest z tego powodu uważany za odnowiciela ilustrowanych książek dla dzieci, w których rozbija granice narracji.
W jego dziełach przyszłość zespala się z przeszłością, przeżycia przemieszczają się w różne miejsca. Eksperci literatury definiują ten sposób pisania jako retrofuturyzm. Jego wizualny sposób narracji i wielowarstwowość treści określono jako „własny kosmos".
Shaun Tan jest autorem ponad 20 dzieł, m.in. „The Rabbits", „The Red Tree", „The arrival", „Tales from Outer Suburbia". Za tę ostatnią książkę opowiadającą 15 historii z czasów dorastania na przedmieściach miasta Perth w Australii otrzymał prestiżowe wyróżnienie Deutcher Jugendliteraturpreis w 2009 r. Za epickie dzieło „The arrival" uhonorowano go laurem dziennika „New York Times" za najlepiej ilustrowaną książkę dla dzieci. Jest to opowiadanie o imigrantach, w którym Shaun sięga po wątek autobiograficzny, opisuje poczucie alienacji na obcej ziemi. Książka pisana w stylu „realizmu magicznego" została wydana w formie zniszczonego albumu z czarno–białymi zdjęciami, z lekko zatartymi stronami. Jakby ją samą życie sfatygowało. Jakby była znaleziona na strychu.
Shaun Tan przybył do Sztokholmu nie tylko, by odebrać prestiżową nagrodę. Tradycyjnie w ramach tygodnia poświęconego laureatowi uczestniczył w różnych spotkaniach. Odwiedził muzeum dla dzieci – świata z książek Astrid Lindgren, Junibacken. Brał udział w dniach książki w Skansenie i festiwalu literatury w Lillehammer w Norwegii, wygłosił odczyt w Międzynarodowej Bibliotece Młodzieży w Monachium, odwiedził Vimmerby, miejsce urodzenia autorki. W Domu Kultury w Sztokholmie Australijczyk uczestniczył w zajęciach z dziećmi. Troje z nich przyznało, że Shaun Tan potrafi tak opowiadać, iż nie można go przestać słuchać. Niestety, w Polsce jego książki i filmy są jeszcze nieznane.