Generał, który nie chce wojny

Tomaszek, uczeń szkoły wojskowej i nadzieja na spełnienie ambicji swojej rodziny, zawodzi, bo wybiera inną drogę.

Aktualizacja: 27.10.2012 14:55 Publikacja: 27.10.2012 14:53

Generał, który nie chce wojny

Foto: materiały prasowe

„Opowieść  o generale Tomaszku, który nie chciał iść na wojnę" to rymowana, pozornie błaha, lekka i zabawna opowieść włoskiej autorki  o tym, jak ważne jest, by dziecko samo i intuicyjnie decydowało o swoim przyszłym losie. Dodatkowo niesie ze sobą wartości pacyfistyczne.

Bohater książki, Tomaszek, z rodziny w której od pokoleń mężczyźni odnoszą sukcesy na frontach różnych wojen, ma zostać generałem. Źle się jednak uczy w szkole wojskowej, choruje i jest nieszczęśliwy. Odżywa tylko wtedy, gdy gra, sam lub w zespole, na trąbce lub flecie.

I choć nie zalicza bitewnych przedmiotów w swojej szkole, odnosi sukces. Zostaje generałem pacyfistą. Ma batalion przyjaciół, w którym awansuje się, gdy opowie się zabawny kawał,  a w randze majora są ci, którzy udzielają dobrych porad. Miasto uwielbia generała Tomasza i jego armię.

Historię Isy Tutino Vercelloni  sprowadzoną na polski rynek przez krakowskie wydawnictwo Bona dobrze podsumowała tłumaczka Anna Chociej: „O autorce te trzy grosze: urodziła się we Włoszech i wśród wspomnień niespokojnych zachowała obraz wojny. Napisała więc ten wierszyk, byś był pokoleniem pierwszym, które, gdzie nie spojrzy wokół, zamiast wojny widzi pokój".

Monika Janusz

Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło
Literatura
Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego
Literatura
Percival Everett „dopisał się” do książki Marka Twaina i zdobył Nagrodę Pullitzera