Rok jubileuszowy zaczął się już 20 grudnia, bo dokładnie tego dnia 200 lat wcześniej wydane zostały „Baśnie dla dzieci i baśnie domowe" („Kinder- und Hausmaerchen") braci Grimm.
Google przypomniał o tym specjalnym doodlem opowiadającym historię Czerwonego Kapturka. A oficjalne otwarcie roku Jakuba i Wilhelma Grimma odbyło się w Kassel podczas międzynarodowego kongresu.
Baśnie braci Grimm znajdują się od 2005 roku na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. A ich rękopis można obejrzeć w muzeum w Kassel. Mieście, w którym bracia skończyli gimnazjum, a po studiach rozpoczęli pracę w bibliotece.
W Polsce po raz pierwszy „Baśnie" ukazały się w 1895 roku. Jakub i Wilhelm zaczęli zbierać i spisywać ludowe opowieści w trakcie prawniczych studiów w Marburgu, potem kontynuowali pracę w Kassel. Podania i legendy opowiadało im wielu bajarzy. Najbogatszym ich źródłem była Dorothea Viehmann, potomkini hugenotów, która znała zarówno francuskie, jak i niemieckie baśnie.
W swoim zbiorze zawarli blisko 200 tekstów. Początkowo tych opowieści nie retuszowali, a zapisywali wiernie. Dlatego ich baśnie są często surowe, mroczne i podszyte okrucieństwem. Dopiero w kolejnych edycjach zaczęły się pojawiać łagodniejsze dziecięce wersje.