Reklama
Rozwiń

Plakat między sztuką i polityką

Książka Katarzyny Matul, poświęcona Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie, przypomina, że za rok będziemy obchodzić 50-lecie tego słynnego w świecie konkursu.

Publikacja: 11.08.2015 07:30

Katarzyna Matul „Jak to było możliwe? O powstawaniu Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie",

Katarzyna Matul „Jak to było możliwe? O powstawaniu Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie", Universitas, Kraków, 2015

Foto: Universitas

Autorka skupia się w niej na rekonstrukcji początków Biennale, co wbrew pozorom nie było proste z racji niedostatków w dokumentacji. Nawet do końca nie jesteśmy pewni, czy ojcem idei był Józef Mroszczak, jak zwykle się uważa.

Ale z pewnością ten wybitny grafik, który został pierwszym przewodniczącym MBP, miał wielki wkład w stworzeniu imprezy o międzynarodowej randze. Nadał jej nowoczesny kształt i formułę, dzięki czemu zaczęło konkurować z najważniejszymi przeglądami sztuki na świecie. W tworzeniu MBP byli zaangażowani też inni artyści. W skład komitetu organizacyjnego, utworzonego przez ZPAP wchodzili również Eryk Lipiński, Jan Lenica, Bohdan Bocianowski, Hubert Hilscher.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Literatura
Jakub Małecki ujawnia szczegóły nowej powieści – „Fabuła wynika z intymności”
Literatura
Ernest Hemingway zabawny i dowcipny. Jest nowy przekład