Nominowani do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2016

Po raz czwarty Fundacja Wisławy Szymborskiej wybiera autora najlepszej książki poetyckiej. W tym roku do nagrody zgłoszono 211 tytułów. Nominację międzynarodowej kapituły zyskała piątka poetów.

Aktualizacja: 19.04.2016 21:16 Publikacja: 19.04.2016 21:11

Foto: materiały prasowe

Marin Świetlicki, prozaik i poeta, laureat wielu nagród, m.in. Kościeliskich i im. ks. Jana Twardowskiego, Nagrody Literackiej Gdynia, tym razem otrzymał nominację za tom „Delta Dietla”, w którym  przepracowuje poetykę protest-songu, podejmując tematy miasta, literatury oraz osobistych przeżyć po śmierci ojca.

Marta Podgórnik, poetka i krytyk literacki, została nominowana za  tom „Zawsze”, wyróżniający się ostrym, feministycznym głosem, osobistym i intymnym tonem, czerpiącymi z różnych gatunków: piosenki kabaretowej, ballady, baśni, nasyconych silnymi emocjami.

Joanna Roszak – autorka wierszy i adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk – za  zbiór „Tego dnia”.  Jej poezja wyrasta z tradycji awangardowej i operuje zaskakującymi zwrotami i niedopowiedzeniami.

Jakub Kornhauser,  poeta i pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, za książkę „Drożdżownia”, odnawiającą język i przedstawiającą świat pełen niepokoju.

Edward Pasewicz - poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor – za tom „Och. Mitochondria”, w którym z jednej strony uważnej obserwacji poddaje ciało, z drugiej skupia się na perspektywie życia społecznego i politycznego.

Zwycięzca ogłoszony zostanie 11 czerwca  w czasie gali w Operze Krakowskiej. Poznamy wtedy także laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom przetłumaczony na język polski, gdyż od tego roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej jest przyznawana w dwóch kategoriach: za tom wydany oryginalnie po polsku oraz za tom przełożony na język polski. Finałowa uroczystość odbędzie się w trakcie Festiwalu Miłosza, co nawiązuje do Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, które w latach 90. organizowano w Krakowie pod patronatem obojga Noblistów.

Literatura
Kto wygra drugą turę wyborów: „Kandydat” Jakuba Żulczyka
Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło
Literatura
Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego