Pierwsza taka lampa UV: Zabija wirusa, nie szkodzi ludziom

Duży japoński producent oświetlenia, firma Ushio Inc, stworzyła lampę ultrafioletową, która zabija koronawirusa SARS-CoV-2 nie wpływając negatywnie na ludzkie zdrowie. To pierwsza taka lampa UV na świecie.

Aktualizacja: 22.09.2020 12:08 Publikacja: 22.09.2020 11:51

Pierwsza taka lampa UV: Zabija wirusa, nie szkodzi ludziom

Foto: YouTube, Ushio.com

arb

Lampa nazwana "Care 222", którą firma Ushio przygotowała we współpracy z Uniwersytetem Columbia, może być wykorzystywana do dezynfekowania pomieszczeń, w których znajdują się ludzie - w odróżnieniu od dotychczas stosowanych lamp tego typu, których można było używać tylko w pustych pomieszczeniach.

Lampę będzie można stosować m.in. w autobusach, pociągach, windach i biurach - wszędzie tam, gdzie przewija się wielu ludzi, w związku z czym ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 jest duże.

Lampy UV już wcześniej były wykorzystywane do sterylizacji - zwłaszcza w placówkach medycznych i w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwarzaniem żywności. Jednak stosowanie konwencjonalnych lamp UV naraża ludzi na raka skóry i problemy ze wzrokiem, stąd stosuje się je w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa.

Nowa lampa korzysta z promieni UV o długości fali 222 nanometrów (konwencjonalne lampy stosują promienie UV o długości fali 254 nanometrów). Dzięki temu lampa jest zabójcza dla bakterii i wirusów, ale nieszkodliwa dla ludzi.

Przy tej długości fali promienie UV nie są w stanie przeniknąć przez skórę ani do oczu - zapewniają twórcy lampy.

Zastosowanie lampy "Care 222" podwieszonej pod sufitem dezaktywuje 99 proc. wirusów i bakterii w ciągu 6-7 minut w powietrzu i na powierzchni ok. trzech metrów kwadratowych i obiektach znajdujących się do ok. 2,5 metra od lampy.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Hiroszimie wykazały, że promieniowanie UV o długości fali wynoszącej 222 nanometry skutecznie unieszkodliwia koronawirusa.

Lampa waży 1,2 kg, ma rozmiar książki i kosztuje ok. 2860 dolarów.

Na razie firma przyjmuje zamówienia na lampę tylko od instytucji medycznych.

Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne