Zmarł uczestnik testów szczepionki AstraZeneca. Testy trwają

Brazylijska agencja Anvisa poinformowała w środę, że ochotnik uczestniczący w testach klinicznych eksperymentalnej szczepionki na COVID-19 opracowanej przez koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zmarł, ale testy będą kontynuowane.

Aktualizacja: 22.10.2020 06:24 Publikacja: 22.10.2020 05:04

Zmarł uczestnik testów szczepionki AstraZeneca. Testy trwają

Foto: AFP

Uniwersytet Oksfordzki potwierdził, że testy będą kontynuowane dodając, że "nie ma powodów do niepokoju o bezpieczeństwo testów klinicznych".

AstraZeneca jak dotąd nie skomentowała sprawy.

Źródło znające sprawę w rozmowie z Reutersem poinformowało, że testy zostałyby zawieszone, gdyby zmarły ochotnik dostał eksperymentalną szczepionkę na COVID-19. Fakt, że testy są kontynuowane wskazuje, że ochotnik, który zmarł, należał do grupy kontrolnej, która otrzymała szczepionkę przeciwko zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Uniwersytet Federalny w Sao Paulo, który pomaga w koordynacji fazy trzeciej testów klinicznych w Brazylii poinformował, że niezależna komisja również rekomendowała kontynuowanie testów.

Uniwersytet potwierdził później, że ochotnik był Brazylijczykiem.

"Wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami, bez żadnych przypadków poważnych komplikacji związanych z podaniem szczepionki u uczestników (testów)" - głosi oświadczenie brazylijskiego uniwersytetu.

Jak dotąd 8 tysięcy osób w Brazylii otrzymało pierwszą dawkę eksperymentalnej szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19. Wielu uczestników badania otrzymało też już drugą dawkę.

Według CNN Brasil zmarły uczestnik testów to 28-latek z Rio de Janeiro. Mężczyzna miał umrzeć w wyniku komplikacji po COVID-19.

Brazylia jest jednym z najciężej dotkniętych pandemią krajów świata - wykryto tam ponad 5,2 mln zakażeń koronawirusem i ponad 154 tysięcy zgonów na COVID-19.

Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne