Jedna na cztery osoby do 2050 roku straci słuch

Stopień skompresowania i głośność dźwięku, z jakim stykają się nastolatki i młodzi ludzie w słuchawkach lub na koncertach czy klubach stwarza bardzo poważne ryzyko utraty słuchu - to wynik metabadania opublikowanego w czasopiśmie BMJ Global Health.

Publikacja: 25.11.2022 22:09

Jedna na cztery osoby do 2050 roku straci słuch

Foto: Adobe stock

mk

Od 670 milionów do 1,35 miliarda nastolatków i młodych ludzi  na świecie jest potencjalnie zagrożonych utratą słuchu z powodu używania słuchawek i odwiedzania miejsc, gdzie głośno słucha się muzyki, informuje BMJ Global Health, powołując się na wyniki szeroko zakrojonych badań.

Zespół amerykańskich naukowców przeprowadził trzydzieści trzy badania, w których wzięło udział ponad 19 tys. uczestników w wieku od 12 do 34 lat. Badacze przeanalizowali, jak badani słuchają muzyki przez słuchawki oraz w salach koncertowych, klubach nocnych czy barach. Okazało się, że nastolatki i młodzi ludzie, którzy używają słuchawek, bardzo często wybierają głośność ok. 105 decybeli (dB). Jednocześnie średni poziom dźwięku w miejscach, gdzie słucha się muzyki wynosi od 104 do 112 dB. Poziomy te przekraczają zalecane normy.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"
Leki i terapie
KE przyjęła Akt o Lekach Krytycznych. Co z pieniędzmi na produkcję API w UE?
Leki i terapie
Szef GIF: „Polska staje się miejscem wypływu leków opioidowych do innych krajów”
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Leki i terapie
Unijna gra o bezpieczeństwo lekowe
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń