Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 21.04.2018 22:55 Publikacja: 21.04.2018 22:55
Foto: Fotorzepa, Monika Kuc
Dyrektor British Council Simon Gammell przypomniał, że instytucja ta otworzyła jedno ze swych pierwszych biur europejskich w Warszawie w 1938 roku. A powstała cztery lata wcześniej. Dzisiaj ma ponad sto biur na całym świecie.
Instytuty są centrami dialogu kulturowego. W Polsce działają obecnie w Warszawie i w Krakowie. Wspierają nie tylko naukę języka, ale także wymianę wiedzy i idei na tematy kultury, sztuki, nauki.
Uroczystość odbywała się nie przypadkiem na Zamku Ujazdowskim, gdzie – jak przypominała dyrektor CSW Małgorzata Ludwisiak – od lat 90. odbyło się wiele wydarzeń artystycznych powstałych we współpracy z British Council: wystaw indywidualnych i zbiorowych, spotkań i konferencji.
Inauguracja na Zamku Ujazdowskim była połączona z prezentacją publikacji zbioru esejów w języku polskim i angielskim „Ponad granicami: Wielka Brytania – Polska. Wspólne sprawy, wspólne wyzwania”. Jubileuszowe wydawnictwo zostało opublikowane przez British Council we współpracy z Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim. Autorzy esejów poruszają wiele istotnych spraw, m.in. znaczenia społeczeństwa obywatelskiego dla funkcjonowania demokracji, brexitu, nastrojów antyimigranckich i problemów dzisiejszej Europy. Prof. Zbigniew A. Pełczyński, polski wykładowca na Uniwersytecie Oksfordzkim, zauważa, że istnieją istotne podobieństwa między niedawnymi wstrząsami politycznymi w Polsce i w Wielkiej Brytanii – brexitem oraz konfliktem Warszawy z Brukselą w sprawie relokacji uchodźców i ogólnie o „wartości europejskie”.
Stanley Bill, wykładowca Uniwersytetu w Cambridge, porównuje wielokulturowość współczesnej Wielkiej Brytanii i tożsamość narodową w Polsce, należącej do najbardziej homogenicznych państw Europy. A Jakub Krupa, korespondent PAP, opisuje sytuację Polaków w Wielkiej Brytanii. Tych, którzy zostali tam po II wojnie i tych, którzy wyemigrowali z PRL- u. I zadaje pytanie, czy da się przekonać Brytyjczyków, że pracując i zakładając rodziny na Wyspach oraz płacąc solidne podatki są oni pełnoprawnymi obywatelami Zjednoczonego Królestwa?
Część publikacji dotyczy spraw kultury. Znakomita tłumaczka Antonia Lloyd-Jones w swoim eseju wyjaśnia, dlaczego sukces na rynku brytyjskim odnieśli m.in. Olga Tokarczuk, Paweł Huelle, Ryszard Kapuciński czy Andrzej Sapkowski. Prof. Marta Gibińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliża przekłady dzieł Szekspira oraz ich wpływ na polską tradycję teatralną, literacką i krytyczną, od Wyspiańskiego do realizacji teatralnych Wajdy i Klaty. A w poezji od od Słowackiego i Mickiewicza po Różewicza, Szymborską i Herberta.
Publikacja jest dostępna na stronie internetowej British Council.
Jubileusz British Council w Polsce trwa przez cały rok, towarzyszyć mu będzie wiele wydarzeń kulturalnych. Jedno z największych to otwierana dziś w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wystawa Henry Moore’a
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas