Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 16.11.2019 14:44 Publikacja: 16.11.2019 14:37
5 zdjęć
ZobaczFoto: Fotorzepa, Marek Dusza
W szóstą rocznicę pamiętnej prapremiery suity Charlesa Lloyda „Wild Man Dance” na festiwalu Jazztopad, w Narodowym Forum Muzyki w piątek 15 listopada odbyła się premiera orkiestrowej wersji dzieła tego wybitnego saksofonisty i kompozytora. Suitę napisał na zamówienie wrocławskiego festiwalu.
Aranżację przygotował znany z podobnych przedsięwzięć Michael Gibbs, a orkiestrę NFM Filharmonia Wrocławska poprowadził Radosław Labahua. Lloyd dopisał też nową część utworu, którą planował już sześć lat temu, ale ponieważ, jak sam się przyznał, rozpoczął komponowanie na trzy tygodnie przed ostatecznym terminem przesłania kompozycji do Wrocławia, wtedy nie zdążył. Wykonanie utworu trwało 80 minut maksymalnie skupiając uwagę publiczności wypełniającej Salę Główną Narodowego Forum Muzyki do ostatniego miejsca.
Do napisania suity zachęciła Lloyda specjalna atmosfera festiwalu Jazztopad, którą stwarza artystom jego dyrektor artystyczny Piotr Turkiewicz. W czasie krótkiego spotkania z dziennikarzami saksofonista podkreślił przyjacielską łączność między nimi i wspomniał długie rozmowy, jakie odbyli we Wrocławiu i w Big Sur, gdzie Lloyd mieszka od końca lat 60. Wtedy uciekł do tego urokliwego miejsca nad Oceanem Spokojnym przed popularnością i życiem jazzmana-hipisa. Bestsellerem stał się wydany w 1967 r. album jego kwartetu z Keithem Jarrettem „Forest Flower”, co ciekawe, również nagrany na żywo na festiwalu Monterey 1966.
- Reprezentuję tradycję niezależnych joginów - powiedział Lloyd z okazji premiery albumu „Wild Man Dance”. - Jestem człowiekiem bluesa w trakcie wędrówki duchowej. Blues wyrastał z poszukiwania wolności. Moją drogą jest poszukiwanie wyzwolenia duszy.
Otwierająca suitę kompozycja „Flying Over The Odra Valley” jest wspomnieniem wizyty we Wrocławiu. Zaczyna ją sekwencja grana przez Miklósa Lukacsa na cymbałach i od tych nietypowych dla jazzu dźwięków rozpoczął się wczorajszy koncert sekstetu Lloyda z orkiestrą NFM. Jeśli dodać, że w zespole na lirze greckiej gra Sokratis Sinopoulos, można sobie wyobrazić, że Charles Lloyd stworzył swoją muzykę świata, która w najnowszej wersji zyskała klasyczny rys dzięki orkiestrze symfonicznej.
Sam lider wydawał się grać z głębszą refleksją, niż zostało to uwiecznione na płycie Blue Note Records, która przyniosła sławę w swiecie nie tylko Lloydowi, ale i festiwalowi Jazztopad. Frazy jego saksofonu złagodniały, czy to przez kolejne przeżyte lata, dziś ma ich już 81, czy też przez obecność orkiestry i subtelne brzmienie smyczków. Jednak Charles Lloyd pozostaje jazzowym saksofonistą i wraz z amerykańskimi muzykami z upodobaniem oddawał się improwizacjom. Miłośnicy jego jazzowych dokonań woleliby zapewne, żeby te fragmenty koncertu były dłuższe, ale dzięki orkiestrze muzyka nabrała innego dramatyzmu i ponadczasową wymowę.
Nie jest tajemnicą, że marzeniem wielu wielkich jazzmanów, nawet Charliego Parkera, były nagrania ze smyczkami. I Charles Lloyd taką muzykę przedstawił we Wrocławiu. Czas pokaże, czy pojawi się na płycie.
Dziś na festiwalu Jazztopad wystąpi trio wizjonerów The Comet Is Coming zwiastujące stylistyczną zmianę we współczesnym jazzie. Pod wodzą saksofonisty Shabaki Hutchingsa zagrają naprawdę odlotową muzykę. Natomiast w niedzielę usłyszymy innego rewolucjonistę jazzu, perkusistę Makaję McCravena. - Dwukrotnie widziałem go na żywo i zrobił na mnie tak silne wrażenie, że postanowiłem go zaprosić na festiwal – rekomenduje występ Piotr Turkiewicz.
Festiwal Jazztopad potrwa do 24 listopada.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Sukces trasy koncertowej The Eras Tour porównywany jest do szaleństwa, jakie towarzyszyło Beatlesom w latach 60. XX wieku. Taylor Swift nie tylko podbiła serca milionów fanów, ale także ustanowiła niespotykane dotąd rekordy.
Historyczne skrzypce Stradivariusa niebawem trafią na aukcję. Zdaniem ekspertów może paść rekord. Jaka jest historia instrumentu, który budzi takie emocje?
Członkowie zespołu The Rolling Stones odpoczywają od koncertowania, ale to nie znaczy, że próżnują. Muzycy znaleźli nowy sposób na to jak zarabiać na marce, którą stworzyli.
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Shawn Corey Carter – popularny amerykański raper znany jako Jay-Z – został pozwany w związku z oskarżeniem o zgwałcenie 13-letniej dziewczynki. Artysta miał dopuścić się tego czynu wraz z producentem muzycznym, Seanem Combsem, który przebywa obecnie w więzieniu m.in. za oskarżenie ws. handlu ludźmi.
Guns N' Roses zagrają 12 lipca 2025 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Z kolei 5 lipca stołeczny Torwar gościł będzie nową supergrupę, którą stworzyli wirtuozi gitary Joe Satriani i Steve Vai.
W poniedziałek 9 grudnia Irena Santor kończy 90 lat i przygotowuje się do koncertu urodzinowego w Teatrze Roma. A potem rusza na występy do 14 polskich miast. A na niedzielę w TVP 1 zaplanowała premierę filmu „Irena Santor. Magiczny jeden krok”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas