Pomysłodawcą przedsięwzięcia poświęconego tradycji muzycznej Żydów sefardyjskich z Turcji i Grecji jest 33-letni Raphael Rogiński.To wyjątkowa postać.

Wyborny gitarzysta, kompozytor, improwizator, znawca folkloru muzycznego ze swobodą porusza się zarówno we free jazzie, bluesie czy klasyce, jak i muzyce etnicznej. Z tej ostatniej szczególnie bliskie są mu brzmienia i nastroje żydowskie, fascynująco podejmowane przez prowadzone przezeń zespoły Shofar i Cukunft.

Do projektu Nefesh (po hebrajsku: dusza) Rogiński zaprosił artystów z różnych kręgów kulturowych. Będzie więc 26-letni Tahir Palali – znany z wielu światowych festiwali wirtuoz tradycyjnych instrumentów tureckich, takich jak kopuz i baglama. W Londynie, gdzie mieszka, zaczął muzykę tradycyjną łączyć z zachodnią elektroniką.

Wystąpi obdarzona niezwykłą skalą głosu jego rodaczka Cigdem Aslan. Śpiewa nie tylko po turecku, kurdyjsku i grecku, lecz także w ladino – języku Żydów sefardyjskich.

Tę trójkę uzupełnia – najstarszy w tym gronie – 52-letni Peter Ole Jorgensen. Duński perkusista jest jedną z najważniejszych postaci skandynawskiej muzyki improwizowanej. Współpracownik takich legend awangardowego jazzu jak Fred Frith, Peter Brotzman czy lider rockowej grupy Pere Ubu David Thomas w Polsce znany jest m.in. z występów z Mikołajem Trzaską i Peterem Friisem Nielsenem.

Ta czwórka niezwykłych artystów zaprezentuje tradycyjny repertuar sefardyjski z Turcji i Grecji. Oryginalne pieśni, tworzone niejednokrotnie do tekstów kabalistycznych, zyskają nowy wymiar w improwizowanej mieszance z jazzem, a nawet trip-hopem.