Oba miasta przygotowały setki imprez muzycznych filmowych, teatralnych, literackich, artystycznych, które zmienią je w centra wydarzeń. Guimaras spodziewa się w tym roku odwiedzin 1,5 mln turystów.
160-tysięczne Guimaraes leży w północnej Portugalii. Góruje nad nim średniowieczny zamek. W XII wieku zostało pierwszą stolicą kraju. W 2001 r. zabytkowe Stare Miasto wpisane zostało na Listę Swiatowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś to ośrodek uniwersytecki i przemysłowy. Podobnie jak 170-tysięczny Maribor, drugie co do wielkości miasto w Słowenii, położone u stóp Alp, na granicy z Austrią i Chorwacją. Czas rozkwitu Maribor przeżył za panowania Habsburgów, gdy był centrum handlu w południowej części Cesarstwa. Miasto szczyci się XII-wiecznymi zabytkami na pięknym nabrzeżu nad rzeką Drawą.
Guimaraes jako Europejska Stolica Kultury przeznacza w swoim budżecie 70 mln euro na inwestycje, 25 mln euro na program artystyczny i 8 mln euro na promocję. Najwięcej – 50 mln euro - miasto wydało na remont zabytkowego centrum. Wielką inwestycją było wybudowanie m.in. tzw. Platformy Sztuki, która będzie miejscem wydarzeń artystycznych i społecznych. Jej koszt wyniósł 16,6 mln euro. Tytuł stolicy europejskiej kultury to nie tylko splendor, ale także szansa na nowe inwestycje i ekonomiczny rozwój. W programie artystycznym Guimaraes zapowiada około 500 wydarzeń, skupionych wokół czterech tematów: miasto, społeczność, myślenie, sztuka. Już otwarto wystawę fotografii „A Cidade da Muralha” i międzynarodowy projekt „Performance Architecture”. Jednym z zapowiadanych wielkich wydarzeń będzie triennale tkaniny „ CONTEXTILE 2012.
Choć budżet Mariboru na program jest skromniejszy – wynosi 17 mln euro, to słoweński kalendarz jest również bogaty. Liczy ponad 400 wydarzeń, koncentrujących się wokół tematów: „Terminal 12” i „Keys to the City” - obejmujących prezentacje artystyczne, „Lifetouch”, czyli spotkania i dyskusje oraz problemy społeczno-ekologiczne.
W Mariborze koncertować będzie Ivo Pogorelić z orkiestrą Filharmonii z Zagrzebia. Gościnnie wystąpi też wiele teatrów, m.in. z Belgii - Troubleyn Jana Fabre i Les Ballets C de la B Alaina Platela, czeski Forman Brothers Theatre, Teatry Narodowe z Rumunii i Chorwacji. Miasto spodziewa się wizyt wielu znanych twórców, m.in. Gorana Bregovića, Rebeki Horn, Mario Vargasa Llosy, Petera Zumthora.