5. Podlaska Oktawa Kultur

Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru

Aktualizacja: 24.07.2012 17:03 Publikacja: 23.07.2012 20:21

ADAR-KRAMIM (Riszon le-Syjon, Izrael)

ADAR-KRAMIM (Riszon le-Syjon, Izrael)

Foto: materiały prasowe

ADAR-KRAMIM (Riszon le-Syjon, Izrael)

Zespół powstał w 1995 roku. W swoim repertuarze posiada pieśni i tańce ukazujące bogactwo i piękno kultury izraelskiej, którą tworzyli żydowscy imigranci przybywający do Izraela z różnych stron świata. Tańce ludowe różnią się od siebie w taki sam sposób, w jaki różnią się od siebie kultury, których przenikanie się zaowocowało unikalnymi choreografiami, kostiumami i muzyką, prezentowanymi z wielką pasją przez grupę Adar-Kramim. Zespół jest laureatem wielu festiwali, występował m.in. w Polsce, Turcji, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Grecji.

ALTER ETNO (Warszawa, Polska)

Grupa Alter Etno powstała w 2009 roku. Wykonuje muzykę etniczną z niemal całego świata (Polska, Irlandia, Szkocja, Hiszpania, Bałkany, Meksyk) we współczesnych aranżacjach, ale także autorskie utwory inspirowane folkiem oraz własne interpretacje utworów Fryderyka Chopina. W zeszłym roku zespół został wyróżniony na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej „Mikołajki Folkowe 2011" w Lublinie.

ANDREY SHAPOSHNIK (Krasnodar, Rosja)

Andrey Shaposhnik – harmonista, wirtuoz bajanu i aranżer – rozpoczął swoją działalność w 2009 roku. Mając korzenie ukraińskie, mieszkając w kaukaskiej republice i kształcąc się na białoruskiej uczelni wyższej, „wchłonął" w siebie kultury różnych narodów. W jego repertuarze znajdują się ludowe utwory z Rosji, Północnego Kaukazu i Ukrainy oraz kompozycje autorskie.

KONCERT „ŹDZIEBEŁKO CIEPEŁKA. MIŁOŚĆ W POLSKIEJ PIOSENCE I ANEGDOCIE" (Polska)

Hitem tegorocznej Oktawy będzie koncert z udziałem gwiazd polskiej estrady, przygotowany przez Agencję Artystyczną Ast-Art Anny Stankiewicz. Na scenie zaprezentują się między innymi Andrzej Poniedzielski, Ewa Bem, Alicja Majewska, Stanisława Celińska, Anna Stankiewicz, Janusz Szrom, Janusz Strobel (na zdjęciu).

BAŁAMUTY (Mińsk, Białoruś)

Bałamuty powstały w 1995 roku przy Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. W swoim repertuarze mają muzykę nie tylko z różnych regionów Białorusi, ale także muzykę innych narodów: rosyjską, ukraińską, cygańską, mołdawską. Oprócz utworów instrumentalnych członkowie zespołu wykonują również ludowe pieśni i tańce białoruskie. Grupa jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali, między innymi w Rosji, Włoszech, na Słowacji i Węgrzech.

DETSTVO (Pazardżik, Bułgaria)

Dziecięca grupa taneczna Detstvo powstała w 1962 roku w mieście Pazardżik. Prezentuje folklor z różnych rejonów Bułgarii. Zespół – w skład którego wchodzi 180 dzieci podzielonych na grupy wiekowe – uchodzi za jedną z najlepszych dziecięcych grup tanecznych w kraju. Detstvo prezentowało swój program między innymi w Egipcie, Hiszpanii, Kanadzie, Syrii i Izraelu.

DIVO (Obnińsk, Rosja)

Zespół instrumentów ludowych Divo działa od 1999 roku. Wraz z wybitną solistką Lidią Muzalevą, dysponującą niespotykanym, niskim i głębokim głosem piersiowym, koncertował w wielu krajach, między innymi w Szwajcarii, Francji, Niemczech i we Włoszech. Jest laureatem prestiżowych ogólnorosyjskich konkursów muzyki ludowej oraz zdobywcą głównych nagród na Festiwalu Kultury Słowiańskiej w Paryżu (2002) i międzynarodowych festiwalach folkloru we Włoszech i w Niemczech w 2003 roku.

DNIPRO (Kijów, Ukraina)

Zespół Dnipro, laureat wielu międzynarodowych konkursów, powstał w celu ochrony i popularyzacji ukraińskich pieśni i muzyki. Dzięki ciekawym, współczesnym aranżacjom ich repertuar – bazujący na tradycyjnych manierach wykonawczych – brzmi niezwykle interesująco, a grupa cieszy się na Ukrainie ogromną popularnością. Zespół koncertował między innymi w Niemczech, Holandii, Portugalii, Rosji, Francji i Szwecji.

„DRAGAN MARKOVIĆ" ZABREŽJE (Zabrežje, Serbia)

Towarzystwo Kulturalno-Artystyczne „Dragan Marković" Zabrežje powstało w 1935 roku. Przez kilkadziesiąt lat jego działalności członkami towarzystwa było ponad cztery tysiące osób, w tym muzycy, wokaliści, a nawet literaci. Obecnie do organizacji należy ponad 200 osób skupionych w sześciu sekcjach. Za swoją pracę towarzystwo otrzymało wiele nagród i wyróżnień. Występy grupy mogli podziwiać widzowie m.in. w Grecji, we Włoszech i w Turcji.

ORKIESTRA DAMIRA SEJDIĆA (Bojnik, Serbia)

Orkiestra Dęta Damira Sejdića została założona w 1992 roku. Składa się z dziewięciu muzyków. W swoim repertuarze ma tradycyjną muzykę serbską, bałkańską i cygańską oraz muzykę filmową. Z sukcesami brała udział w wielu festiwalach. Grupa występowała między innymi w Austrii, Finlandii, Niemczech i Australii.

IZMIR CAGDAS HALK DANSLARI GENCLIK VE SPOR KULÜBÜ (Izmir, Turcja)

Zespół został założony w 1995 roku w tureckim Izmirze. Obecnie tańczy w nim około 200 osób. Na repertuar grupy składają się tańce z wszystkich regionów Turcji, na przykład z prowincji Izmir, Artvin czy Kars. Swoje piękne, kolorowe stroje i ciekawą choreografię zespół prezentował z sukcesami na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi w Anglii, Bułgarii, Francji, Rosji czy na Węgrzech.

KABARDINKA (Nalczyk, Kabardo-Bałkaria)

Zespół Kabardinka działa od 1933 roku. Prezentuje tańce narodowe kaukaskich górali, które ukazują fizyczną wytrzymałość i powab mieszkańców Kaukazu, ich sposób myślenia i świat duchowy. Występy Kabardinki to płynne, pełne wdzięku tańce, wysoki profesjonalizm artystów, przepiękna choreografia, barwne kostiumy i wspaniała oprawa muzyczna koncertów. Grupa występowała w 30 krajach na całym świecie, między innymi w USA, Singapurze, Francji, Jordanii i Australii.

KAPELA BANDURZYSTEK RIWNENCZANKA (Równe, Ukraina)

Kapela powstała w 1985 roku przy szkole muzycznej w Równem. W jej skład wchodzą dziewczęta grające na bandurach – instrumentach, które zarówno przed wiekami, jak i w czasach współczesnych są bardzo popularne na Ukrainie. Ciekawy repertuar, oparty w większości na utworach zinstrumentowanych specjalnie dla grupy, sprawia, że jej koncerty cieszą się dużym powodzeniem. Dziewczęta brały udział w międzynarodowych festiwalach na Ukrainie i w Polsce, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

KURPIE ZIELONE (Białystok, Polska)

Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" powstał w 1953 roku w Białymstoku. Przez ten czas w zespole występowało ponad dwa tysiące osób. Na repertuar grupy składają się tańce i pieśni z różnych regionów Polski. Kurpie zgromadziły przez lata swego istnienia ponad 300 kompletów strojów ludowych, kostiumów oraz wiele rekwizytów. Zespół koncertował na całym świecie, prezentował się widzom w Europie, Azji i Ameryce.

KYCZERA (Legnica, Polska)

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera" powstał w 1991 roku. Propaguje unikalny folklor łemkowski, zarówno w formie autentycznej, jak i stylizowanej. Przy grupie działa Ośrodek Kultury Łemkowskiej z biblioteką, archiwum i izbą etnograficzną. Kyczera została nagrodzona na kilku prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, między innymi na Festiwalu „Music World" we włoskim Fivizzano. Zespół występował nie tylko w Europie, ale również w Meksyku, Iraku, Chinach, Peru, Indonezji, Indiach czy Izraelu.

MDZLEVARI (Tbilisi, Gruzja)

Chłopięcy chór Mdzlevari został utworzony w 1994 roku, aby promować gruzińskie pieśni ludowe i wzbudzać zainteresowanie narodowym dziedzictwem wśród młodzieży. Jego nazwa w języku gruzińskim oznacza śpiew ptaków. W repertuarze grupy znajdują się pieśni z różnych rejonów kraju. Zespół jest laureatem wielu pierwszych miejsc na międzynarodowych festiwalach folkowych, występował między innymi w Macedonii, Szwajcarii, Rosji i Egipcie.

PERLA VERDE (Esmeraldas, Ekwador)

Afroekwadorska grupa taneczno-muzyczna Perla Verde – od 20 lat działająca przy parafii Santa Marianita w miejscowości Esmeraldas – składa się z młodych ludzi w wieku 14 – 30 lat. Zespół wykonuje charakterystyczną dla regionu muzykę, która pozwoliła ich przodkom zachować afrykańską tożsamość. W instrumentarium Perla Verde znajduje się między innymi marimba. Grupa koncertowała w rodzinnym Ekwadorze oraz w Kolumbii.

RADA DANCE ART (Białystok, Polska)

Zespół Rada Dance Art powstał w Białymstoku w 2003 roku z inicjatywy Radosławy Bogusławskiej, tancerki, instruktorki, choreografki. Zajmuje się czterema stylami tanecznymi: cygańskim, flamenco, broadway jazzem oraz tańcem brzucha. Grupa występowała nie tylko w Polsce, ale też między innymi w Austrii i na Słowacji. Na tegorocznej Oktawie zespół zaprezentuje tańce cygańskie.

RIABINA (Bór k. Augustowa, Polska)

Grupa Riabina – w skład której wchodzi sześć pań – powstała w 1988 roku.

To jedyny zespół folklorystyczny staroobrzędowców w Polsce. W jego repertuarze znajdują się dawne pieśni weselne, ballady i korowody, śpiewane w zbliżonym do nowogrodzko-pskowskiego dialekcie języka rosyjskiego. Riabina wielokrotnie występowała z sukcesami na ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych, koncertowała również w Rosji i na Litwie.

SHRUSTII MULTICULTURAL CENTRE (Nowe Delhi, Indie)

Centrum Wielokulturowe Shrustii zostało założone w 2005 roku, aby ukazywać piękno indyjskiej kultury, tradycyjnych pieśni, muzyki i strojów Indii. Organizacja promuje folkowe zespoły z regionów Radżastan, Pendżab, Gudżarat, Manipuri i Kerala. Na Podlaskiej Oktawie Kultur zobaczymy głównie tańce z Radżastanu i Pendżabu, takie jak chari nritya, terah taali czy kachi ghodi. Członkowie Centrum występowali między innymi w Finlandii, Holandii, Estonii i na Malcie.

SKAZ (Psków, Rosja)

Zespół składa się z grup instrumentalnej, wokalnej i tanecznej. W instrumentarium grupy znajdują się między innymi tradycyjne domry, bałałajki i bajany. Skaz specjalizuje się w wykonawstwie wielu gatunków muzyki, od ludowej po jazzową, a ciekawe aranżacje utworów zachwycają słuchaczy. Grupa jest laureatem wielu konkursów, w tym Międzynarodowego Festiwalu Kultury Słowiańskiej „Sławiańsk 2007" i międzynarodowych festiwali folkloru w Nijmegen (Holandia, 2010), Cannes (Francja, 2010) oraz festiwalu „Swietocz" (Estonia, 2011). Zespół koncertował w wielu krajach Europy, między innymi w Danii, Finlandii i Niemczech.

SZCZODRYCA (Mińsk, Białoruś)

Państwowy Zespół Pieśni i Muzyki Ludowej „Szczodryca" powstał w 1993 roku. Grupa wykonuje pieśni, muzykę i tańce z centralnej, zachodniej i południowej Białorusi. Zróżnicowany repertuar opowiada o przebiegu kalendarzowego cyklu obrzędowego. Szczodryca prezentowała folklor białoruski na międzynarodowych festiwalach w Rosji, Niemczech, Estonii, na Ukrainie, Słowacji i Węgrzech.

ORKIESTRA JAZZOWA TGU-62 (Tomsk, Rosja)

Orkiestra jazzowa TGU-62 powstała w 1962 roku. W jej repertuarze znajdują się standardy klasyki jazzowej oraz autorskie kompozycje i własne aranżacje znanych utworów z lat 40. – 60. ubiegłego wieku. Grupa współpracuje ze znakomitymi muzykami nie tylko z Rosji, lecz także z Niemiec, USA, Francji, Hiszpanii i Finlandii. Zespół ma na swoim koncie występy między innymi na Węgrzech i w Mongolii.

PAŃSTWOWY AKADEMICKI CHÓR IM. G.G. VERYOVKI (Kijów, Ukraina)

Zespół powstał w 1943 roku. Składa się z trzech grup: chóralnej, tanecznej i orkiestry. W jego repertuarze znajdują się pieśni, tańce, kompozycje wokalno-taneczne oraz orkiestrowe ze wszystkich regionów Ukrainy. Zespół występował na całym świecie, koncertował między innymi w Hiszpanii, Korei, Wietnamie, Chinach, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Ameryki Łacińskiej.

VYČIAI, KLUMP? (Puńsk, Polska)

Zespół taneczny Vyčiai działa od 2001 roku przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Jego nazwa pochodzi od litewskiego słowa „Vytis", które oznacza pogoń litewską. W swoim repertuarze grupa posiada litewskie tańce ludowe oraz kompozycje własne. Na Podlaskiej Oktawie Kultur wystąpi z kapelą ludową Klump?, która powstała w 1966 roku, również przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Zespół Klump?, składający się z grupy instrumentalnej i wokalnej, podczas swoich licznych koncertów w Polsce i za granicą prezentuje bogaty dorobek kultury litewskiej.

ZAM'S (Flacey-en-Bresse, Francja)

Zespół założony w 1999 roku z inicjatywy Oliviera Morina (wokalisty), przy wsparciu Manuela Lopesa i Auréliena L'Olliviera (gitarzystów), miał istnieć tylko na potrzeby zagrania jednego koncertu. Jednak przyjaciele zdecydowali się grać dalej i tak powstały pierwsze własne kompozycje. ZAM'S łączy muzykę rockową z folkiem. Oryginalny i pełen energii styl przyniósł grupie liczne sukcesy, również poza granicami kraju. Grupa ma na swoim koncie już trzy albumy, stworzyła także własne studio nagrań, w którym powstała ostatnia płyta – „Essenciel" (2012).

ZESPÓŁ IM. LUDWIKA ŁOJASA (Łopuszna, Polska)

Grupa prezentuje folklor Podhala – tańce, śpiew, charakterystyczne dla tego regionu zabawy, zwyczaje i obrzędy. W ciągu swej 38-letniej działalności zdobył szereg nagród i wyróżnień. Do najcenniejszych należą: najwyższe trofeum – „Złota Ciupaga" – zdobyte dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na międzynarodowych festiwalach w takich krajach jak Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Dania, Ukraina, Austria i Włochy.

ADAR-KRAMIM (Riszon le-Syjon, Izrael)

Zespół powstał w 1995 roku. W swoim repertuarze posiada pieśni i tańce ukazujące bogactwo i piękno kultury izraelskiej, którą tworzyli żydowscy imigranci przybywający do Izraela z różnych stron świata. Tańce ludowe różnią się od siebie w taki sam sposób, w jaki różnią się od siebie kultury, których przenikanie się zaowocowało unikalnymi choreografiami, kostiumami i muzyką, prezentowanymi z wielką pasją przez grupę Adar-Kramim. Zespół jest laureatem wielu festiwali, występował m.in. w Polsce, Turcji, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Grecji.

Pozostało 96% artykułu
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali
Kultura
Laury dla laureatek Nobla
Kultura
Nie żyje Stanisław Tym, świat bez niego będzie smutniejszy
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Kultura
Żegnają Stanisława Tyma. "Najlepszy prezes naszego klubu"