ADAR-KRAMIM (Riszon le-Syjon, Izrael)
Zespół powstał w 1995 roku. W swoim repertuarze posiada pieśni i tańce ukazujące bogactwo i piękno kultury izraelskiej, którą tworzyli żydowscy imigranci przybywający do Izraela z różnych stron świata. Tańce ludowe różnią się od siebie w taki sam sposób, w jaki różnią się od siebie kultury, których przenikanie się zaowocowało unikalnymi choreografiami, kostiumami i muzyką, prezentowanymi z wielką pasją przez grupę Adar-Kramim. Zespół jest laureatem wielu festiwali, występował m.in. w Polsce, Turcji, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Grecji.
ALTER ETNO (Warszawa, Polska)
Grupa Alter Etno powstała w 2009 roku. Wykonuje muzykę etniczną z niemal całego świata (Polska, Irlandia, Szkocja, Hiszpania, Bałkany, Meksyk) we współczesnych aranżacjach, ale także autorskie utwory inspirowane folkiem oraz własne interpretacje utworów Fryderyka Chopina. W zeszłym roku zespół został wyróżniony na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej „Mikołajki Folkowe 2011" w Lublinie.
ANDREY SHAPOSHNIK (Krasnodar, Rosja)
Andrey Shaposhnik – harmonista, wirtuoz bajanu i aranżer – rozpoczął swoją działalność w 2009 roku. Mając korzenie ukraińskie, mieszkając w kaukaskiej republice i kształcąc się na białoruskiej uczelni wyższej, „wchłonął" w siebie kultury różnych narodów. W jego repertuarze znajdują się ludowe utwory z Rosji, Północnego Kaukazu i Ukrainy oraz kompozycje autorskie.
KONCERT „ŹDZIEBEŁKO CIEPEŁKA. MIŁOŚĆ W POLSKIEJ PIOSENCE I ANEGDOCIE" (Polska)
Hitem tegorocznej Oktawy będzie koncert z udziałem gwiazd polskiej estrady, przygotowany przez Agencję Artystyczną Ast-Art Anny Stankiewicz. Na scenie zaprezentują się między innymi Andrzej Poniedzielski, Ewa Bem, Alicja Majewska, Stanisława Celińska, Anna Stankiewicz, Janusz Szrom, Janusz Strobel (na zdjęciu).
BAŁAMUTY (Mińsk, Białoruś)
Bałamuty powstały w 1995 roku przy Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. W swoim repertuarze mają muzykę nie tylko z różnych regionów Białorusi, ale także muzykę innych narodów: rosyjską, ukraińską, cygańską, mołdawską. Oprócz utworów instrumentalnych członkowie zespołu wykonują również ludowe pieśni i tańce białoruskie. Grupa jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali, między innymi w Rosji, Włoszech, na Słowacji i Węgrzech.