W 23 miejscowościach regionu zaprezentuje się blisko 700 wykonawców z kilkunastu krajów. Impreza zacznie się 22 lipca.

Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i z zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. – To dobra okazja dla widzów i uczestników, by poznać bogactwo kultury i tradycji Podlasia, Polski i krajów Europy Wschodniej, jednocześnie ucząc tolerancji i szacunku wobec odmienności kulturowych, religijnych i obyczajowych różnych narodów – mówi Andrzej Dyrdał, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji   Kultury w Białymstoku, pomysłodawca i dyrektor Podlaskiej Oktawy Kultur.

Podczas tegorocznej imprezy wystąpi 27 zespołów tanecznych i muzycznych. Oprócz Białegostoku koncerty odbywać się będą m.in. w Augustowie, Łapach,  Supraślu, Siemiatyczach, Tykocinie. W poniedziałek 22 lipca w Białymstoku Magdalena Warzecha z zespołem przedstawi spektakl „Ukrainność". To poetycko-muzyczna podróż na  Ukrainę, a właściwie na Kresy Wschodnie dawnej Polski. O  „ukrainności" wykonawcy opowiedzą słowami m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Wasyla Hołoborodki, Antoniego Lange, Andrija Małyszki, Czesława Miłosza, Iwana Dracza.

We wtorek barwną, rozśpiewaną i roztańczoną paradę zespołów będzie można oglądać na placu przy białostockim ratuszu. O godz. 18 rozpocznie się koncert inauguracyjny, podczas którego zaprezentują się: Orkiestra Uniwersytetu Humanistycznego z Ukrainy, Kazaczata z Adygei i Czerkaski Chór Ludowy z Ukrainy. Wśród polskich wykonawców na estradach województwa podlaskiego wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone", Dziecięcy Zespół Taneczny „Łowzar", Miejska Orkiestra Dęta – z Białegostoku, zespół Samech z Krakowa, duet Cicha & Pałyga z Warszawy. Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku.

Podlaska Oktawa Kultur została sfinansowana ze środków WOAK oraz z budżetu Miasta Białegostoku i Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego.