W programie koncertu "Ad maiorem Dei gloriam" znalazła się dawna muzyka polska, czyli utwory Józefa Zeidlera - Veni Creator z 1790 r. i Missa pastoritia.
- Wybór tych utworów nie jest przypadkowy, bowiem Chór Archikatedry Warszawskiej w swoim repertuarze koncertowym od początku skupiał się na muzyce polskiej - powiedziała prezes zarządu chóru Małgorzata Barucka. Jak dodała, do cennych, odkrytych w XX wieku polskich archiwaliów muzycznych należy właśnie twórczość Józefa Zeidlera, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego klasycyzmu w muzyce, działającego na przełomie XVIII i XIX wieku.
Józef Zeidler był muzykiem, tworzącym na Świętej Górze - w klasztorze księży Filipinów w Gostyniu. Klasztor posiadał własną kapelę, która gromadziła uzdolnionych muzyków i kompozytorów, a nawet własnych kopistów nut. W Bibliotece Księży Filipinów na Świętej Górze znajduje się bogaty zbiór muzykaliów, wśród których znajdują się rękopisy kompozycji Józefa Zeidlera. Zeidler był członkiem kapeli.
- Promowanie muzyki polskiej - dawnej, a niejednokrotnie są to dzieła zapomniane, nowo odkryte, np. w bibliotekach klasztornych, przywracane do życia w wyniku badań współczesnych muzykologów - jest ideą naszego chóru - podkreśla Barucka.
Jak zaznaczyła, w programie jubileuszowego koncertu znajdą się takie właśnie kompozycje. Obecnie w Bazylice na Świętej Górze w Gostyniu działa Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, skupiające grono ludzi, którzy kontynuują dawną filipińską tradycję muzyczną Świętej Góry. - I to właśnie dzięki nim Chór Archikatedry otrzymał materiały nutowe do utworów Józefa Zeidlera - powiedziała Barucka.