Pierwsze MBA (skrót od Master of Business Administration) powstały w 1908 roku w Stanach Zjednoczonych, do Europy docierając po II wojnie światowej. W naszym kraju cieszą się popularnością od prawie 20 lat.
Posiadacze dyplomu MBA zarabiają więcej
Przez wielu specjalistów ds. edukacji ten typ nauczania określany jest jako najwyższy stopień wtajemniczenia biznesowego. Po ukończeniu studiów absolwenci z odpowiednio wysokim zasobem wiedzy mogą aplikować na wysokie stanowiska w firmach międzynarodowych, bowiem podczas zajęć poznaje się style zarządzania z różnych stron świata. Jest to inwestycja, która szybko się zwraca, a koszt studiów rekompensują też późniejsze zarobki. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego dla serwisu Pracuj.pl, posiadaczom dyplomu MBA w perspektywie kilku lat zarobki wzrastają nawet o 100%. Średnio zarabiają oni około 13 500 zł brutto, z kolei ci, którzy ukończyli studia podyplomowe – 5 000 zł brutto.
Studia MBA zyskały obecnie bardzo dużą popularność. Jak pokazują statystki, rocznie wysyła się około 100 000 aplikacji. Ich popularność wynika głównie z faktu, że zmienia się sytuacja na rynku pracy. Dawniej jedno stanowisko piastowało się przez wiele lat. Dzisiaj przedstawiciele pokolenia Y, niezwykle istotnego na rynku pracy, nie przywiązują się do pracodawców i wybierają ofertę tej firmy, która zaproponuje lepsze warunki (nie tylko finansowe). Wiara w siebie i nabyte w ciągu studiów duże doświadczenie są cenionymi elementami podczas każdej rekrutacji, a dyplom ukończenia MBA zapewnia i jedno, i drugie.