Aktualizacja: 01.02.2015 20:40 Publikacja: 01.02.2015 18:09
W „Rycerskości wieśniaczej” od bohaterów ciekawsze są wizje plastyczne Leszka Mądzika. Fot. Marta Stawska
Foto: Teatr Wielki w Poznaniu
Premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu jeszcze przed podniesieniem kurtyny stała się wydarzeniem, bo niezwykły artysta Leszek Mądzik – malarz, scenograf, reżyser i twórca znanej na całym świecie Sceny Plastycznej KUL – na swoje 70. urodziny postanowił zrealizować pierwszy w życiu spektakl operowy.
Ten dzień przyniósł wszakże więcej debiutów. Obok Leszka Mądzika po raz pierwszy na tak dużej scenie, jaką dysponuje poznański Teatr Wielki, reżyserował młodszy o kilka dekad Krzysztof Cicheński. Stało się zaś tak dlatego, że wieczór składał się z dwóch odrębnych utworów, którymi obaj się podzielili.
Pomysł połączenia „Rycerskości wieśniaczej" Pietro Mascagniego z „Pajacami" Ruggiero Leoncavalla jest stary jak losy sceniczne tych oper. Łączą je czas powstania (ostatnia dekada XIX wieku), chęć pokazania życia prostych ludzi i podobny temat. Obie opowiadają o zemście zdradzanych mężów prowadzącej do krwawego finału.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
We Wrocławiu Opera musi zwrócić pieniądze za dwa tysiące biletów sprzedanych na odwołane premiery. Teatr Polski po politycznych problemach poszedł do remontu. Od 2021 roku nie było Festiwalu Dialog.
„Czarna maska” Krzysztofa Pendereckiego w Operze Narodowej to Big Brother show, klasyczny kryminał Agaty Christie i obraz brutalnej rzeczywistości w jednym spektaklu, który przez 90 minut niemal wbija widza w fotel.
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną ceny biletów w Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Sanoku. W marcu wzrosną ceny w Toruniu, od maja w Szczecinie, a od września mają zmienić się stawki za przejazdy autobusami i tramwajami w Poznaniu.
Na stacji Poznań Górczyn spłonęła naczepa z pralkami i kieszeniowy wagon. Zniszczone są także dwa wagony PKP Intercity.
W Poznaniu doszło do pożaru dwóch pociągów – w ogniu stanęły składy towarowy i osobowy, którym podróżowali kibice. Ogień został już opanowany, nie ma informacji o poszkodowanych.
Zasady turystyki zrównoważonej są niemal nieznane w Wielkopolsce. To może uderzyć w branżę turystyczną w regionie. Szczególnie w trudnej sytuacji jest Poznań, który żyje z organizowania konferencji i kongresów - wynika z raportu przygotowanego przy okazji konferencji „Współpraca, innowacje, turystyka zrównoważona”.
1 listopada to czas, w którym wiele osób odwiedza cmentarze w Poznaniu. Przed wyruszeniem na groby bliskich, warto sprawdzić aktualne zmiany w organizacji ruchu przy poznańskich cmentarzach w okresie Wszystkich Świętych 2024.
Tramwaje i autobusy to często najszybszy sposób na bezproblemowe dotarcie 1 listopada na poznańskie cmentarze. Aby ułatwić pasażerom podróże, Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Poznaniu w okresie Wszystkich Świętych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas