Prologiem 20. jubileuszowego Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami będzie koncert „Dla Przyjaciela" poświęcony pamięci zmarłego dwa lata temu gitarzysty Jarka Śmietany. 26 czerwca w Centrum Kongresowym ICE wystąpi wybitny skrzypek Nigel Kennedy ze swoim jazzowym zespołem i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Znany z interpretacji muzyki klasycznej Kennedy przyjaźnił się ze Śmietaną, który wprowadził brytyjskiego skrzypka w krakowskie środowisko jazzowe i wielokrotnie z nim występował. Zagrał na płycie Śmietany „Psychedelic – Music of Jimi Hendrix" (2009), a teraz usłyszymy w jego wykonaniu m.in. „Autumn Suite", wielką kompozycję Jarka Śmietany na orkiestrę z 2009 r.
Wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością pierwszy w Polsce solowy koncert Herbiego Hancocka. Amerykański pianista występował w Polsce wielokrotnie z różnymi zespołami, ostatnio był gościem Esperanzy Spalding na festiwalu Solidarity od Arts 2014 w Gdańsku. Jego występ należał do najjaśniejszych momentów i jak można się było spodziewać, to on był liderem w zespole gwiazd koncertu Esperanza+.
Znamy Herbiego Hancocka z zespołów akustycznych i elektrycznych. Zwykle przesiada się od fortepianu do syntezatorów, ale bardzo rzadko występuje solo. Natomiast często solowymi popisami otwiera występy swoich zespołów. Nagrał tylko dwa solowe albumy, oba w Japonii. Pierwszy ukazał się w 1974 r. i w połowie był wykonany na fortepianie, a w połowie na instrumentach elektronicznych. Ta druga część była bardzo eksperymentalna, jak na połowę lat 70. W 1979 r. tylko w Japonii ukazał się longplay „The Piano" nagrany audiofilską techniką „Direct to Disc". Niedawno został wydany w wersji CD. Teraz słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z kunsztem pianistyki Herbiego Hancocka i jego wirtuozerią w grze na syntezatorach podczas solowego show w Centrum Kongresowym ICE 21 lipca.
– Interesują mnie już tylko projekty specjalne – powiedział Hancock w rozmowie z „Rzeczpospolitą" z okazji premiery albumu „Possibilities". W lipcu ukaże się polskie tłumaczenie autobiografii Hancocka pod tym samym tytułem.
Możemy być pewni, że ten koncert w Krakowie będzie specjalnym i wyjątkowym wydarzeniem. Kto interesuje się współczesną muzyką popularną, nie tylko jazzem, poznał już twórczość amerykańskiego pianisty, kompozytora i producenta Roberta Glaspera. Dziś jest czołowym artystą wytwórni Blue Note Records, a jego dwa ostatnie albumy otrzymały po dwie nominacje do nagrody Grammy. Co ciekawe, w kategoriach Best R&B Album i Best R&B Performance.