Aktualizacja: 20.11.2015 15:35 Publikacja: 20.11.2015 12:33
Foto: materiały prasowe
Blues/Latin Rock Billy Gibbons and The BFG's „Perfectamundo", Concord/Universal, CD, 2015
Długa, ruda broda, czapeczka naciśnięta na głowę, przenikliwe spojrzenie, skrzeczący głos, a w dłoniach gitara. Wypisz wymaluj Billy Gibbons, gitarzysta i wokalista legendarnej grupy ZZ Top, który postanowił zadebiutować solowym albumem. „Perfectamundo" to piorunująca synteza latynoskiego rocka, boogie i teksańskiego bluesa. Słychać tu echa muzyki ZZ Top, nie mogło być inaczej, ale co bardziej zastanawia, to erupcja energii i nowe pomysły gitarzysty. Tak jakby Billy Gibbons przez lata oszczędzał się w swoim macierzystym zespole i po nocach pisał utwory na swój solowy debiut ukrywając co lepsze dzieła przed kolegami. Dynamiczne brzmienie albumu jest nie tylko zasługą lidera, który nie szczędzi nam ekscytujących riffów. Cały jego zespół nazwany oszczędnie BFG's od inicjałów Billy F. Gibbons gra tak, jakby przesadził z sosem tabasco. Źródłem ekspresji „Perfectamundo" są latynoskie style: tejano, mexicano, carribeano i afro-kubańskich rytmów mieszające się tu jak na talerzu z meksykańską zupą. A jest tych zup ponoć 160 różnych rodzajów, bogactwo podobne jak w muzyce. Album otwiera prosta melodia „Got Love If You Want It" z mocnym rytmem. Singlowym przebojem jest jednak „Treat Her Right", którą mogłoby zagrać trio ZZ Top, gdyby Billy Gibbons pokazał kolegom nuty. Nie zgodzili by się chyba jednak na aranżację nasyconą instrumentami perkusyjnymi i udział organów Hammonda. I dlatego wróżę Gibbonsowi solo karierę nie mniejszą niż macierzystej grupie. Z pewnością dotrze też do nowej grupy odbiorców. W Ameryce mówią częściej po hiszpańsku niż po angielsku. Rewelacyjny album, który podnosi poziom adrenaliny. Satysfakcja miłośników rocka i zadyszka gwarantowane.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Słynny saksofonista i kompozytor Branford Marsalis od poniedziałku do czwartku prezentuje we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Katowicach nowy program swojego kwartetu, zrealizowany z węgierskimi muzykami folkowymi.
Marcus Miller i John Zorn to największe gwiazdy Warsaw Summer Jazz Days. Festiwal rozpocznie się 4 lipca w klubie Stodoła i potrwa do 7 lipca.
Trzecia edycja Jazz Around, wędrującego festiwalu, odbędzie się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Lady Blackbird trzeba posłuchać. Wystąpią również Mazolewski i Masecki z zespołami, Poluzjanci, Ania Szarmach.
Parafrazując słynne zdanie francuskiego monarchy Ludwika XIV, Jan Ptaszyn Wróblewski, który zmarł 7 marca w wieku 88 lat, mógłby o sobie powiedzieć: polski jazz to ja.
Jubileuszowe koncerty „Night in Calisia” Włodka Pawlika i Randy’ego Breckera, wiosenna edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej, australijskie trio The Necks oraz wokalistka Dianne Reeves to największe atrakcje najbliższych tygodni.
AC/DC po wielu falstartach ujawniło szczegóły nowego tournée. Rozpocznie się 17 maja w Niemczech. Polski nie ma na ich koncertowej mapie.
Otomo Yoshihide New Jazz Quintet będący najważniejszym przedstawicielem radykalnej japońskiej awangardy wystąpi w Warszawie 4 i 5 lutego oraz 6 lutego w Katowicach. To wydarzenie, którego nie mogą przeoczyć miłośnicy szeroko pojętej muzyki improwizowanej, a free jazzu w szczególności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas