Dyrektor Stanisław Leszczyński z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zdradza, że najbardziej zaskoczeni byli szefowie firmy Deutsche Grammophon, która zdecydowała się opublikować konkursowe interpretacje Seong-Jin Cho. W ciągu dwóch miesięcy od zwycięstwa koreańskiego pianisty sprzedano ponad 110 tys. egzemplarzy, co w muzyce klasycznej jest świetnym wynikiem. Bezpośrednio po Konkursie w Deutsche Grammophon obawiano się ryzyka wydania dwupłytowego albumu, tak więc nie wszystkie utwory zagrane w poszczególnych etapach przez Seong-Jin Cho znalazły się na CD. Dlatego teraz NIFC zdecydował się na fonograficzny suplement i kolejna płyta Koreańczyka m. in. z jego interpretacją Koncertu e-moll ukaże się już 1 marca. Tego właśnie dnia Seong-Jin Cho wystąpi w Filharmonii Narodowej na koncercie z okazji 206. rocznicy Fryderyka Chopina. Następnego dnia w tej samej warszawskiej sali zagra z kolei zdobywca II nagrody na ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim, Charles Richard-Hamelin.

Kanadyjczyk także doczekał się dwupłytowego albumu wydanego przez NIFC. Znalazło się na nim m. in. jego konkursowe wykonanie sonaty Chopina, za którą Charles Richard-Hamelin otrzymał nagrodę ufundowaną przez Krystiana Zimermana. Inną nowością jest taki sam album laureatki III nagrody, Amerykanki Kate Liu.

W ciągu 10 lat działalności fonograficznej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ukazało się ponad 80 tytułów. Wiele z nich osiągnęło status Złotej czy Platynowej Płyty, zdobyło prestiżowe nagrody międzynarodowe, takie jak francuska Diapason d'Or czy brytyjska Grammophone Editor's Choice. Najnowszym sukcesem jest wyróżnienie Diapason d'Or dla albumu argentyńskiego pianisty Nelsona Goernera, który z Sinfonią Varsovia zagrał koncerty Ignacego Jana Paderewskiego i Giuseppe Martucciego.

Wśród nowości sensacyjnie wręcz zapowiada się płyta z archiwalnymi interpretacjami zmarłego w 1982 roku Andrzeja Czajkowskiego. Ten fenomenalnie zdolny pianista, który w w pewnym momencie zajął się przede wszystkim komponowaniem, wziął udział w Konkursie Chopinowskim w 1955 roku (miał wtedy 20 lat), zajął ósme miejsce. A jak grał wówczas, będzie można posłuchać dzięki tej płycie.

Niebawem ukaże się też wspólne wydawnictwo Deutsche Grammophon i NIFC, będzie to box z unikalnymi nagraniami zwycięzców Konkursów Chopinowskich z przeszłości.

Najlepszych uczestników ostatniej rywalizacji z 2015 roku będzie zaś można posłuchać na żywo w Warszawie podczas sierpniowego festiwalu „Chopin i jego Europa". Wystąpią nie tylko zdobywcy trzech głównych nagród, ale także Amerykanin Eric Liu, Kanadyjczyk Tony Yilke Yang, Rosjanie Dmitrij Sziszkin i Galina Czistiakowa, Łotysz Georgijs Osokins, Węgierka Ivett Gyöngyösi oraz Polacy Krzysztof Książek i Szymon Nehring.