Na przegląd 50 lat twórczej aktywności światowej sławy performerki czekaliśmy trzy lata; odraczano go kilkakrotnie z powodu pandemii. Wystawa w Royal Academy of Arts rusza 23 września. Marina Abramović twierdzi, że te trzy lata dały jej mnóstwo czasu na refleksję i w zasadzie na zmianę wszystkiego.
Będą jej najważniejsze, prowokujące prace: filmy wideo, instalacje, fotografie, obiekty, a także rekonstrukcje na żywo jej performance’ów z udziałem młodych wykonawców. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, jest to pierwsza od 255 lat indywidualna ekspozycja kobiety artystki w Royal Academy of Arts (czynna do 10 grudnia).
Czytaj więcej
Na Zamku Królewskim w Warszawie czeka nas w tym roku jeszcze wiele znaczących wydarzeń – zapowiada prof. Wojciech Fałkowski.
Londyńskim hitem z pewnością będzie także pierwsza duża retrospektywa XVII-wiecznego mistrza portretu Fransa Halsa w National Gallery (od 30 września do 21 stycznia). Był rozchwytywanym malarzem holenderskiego złotego wieku, stworzył nowy styl portretów. Nietypowych w jego czasach, bo niezwykle żywych, naturalnych, dynamicznie spontanicznych, niejednokrotnie przedstawiających radosne i śmiejące się postaci.
Wirtuozyjne posługiwanie się przez Halsa pędzlem porównywane jest z Rembrandtem i Velazquezem. W Londynie pokazanych zostanie około 50 najlepszych jego dzieł przywiezionych z kolekcji europejskich i amerykańskich.