Sezon wielkich osobowości w europejskich galeriach. Na początek Abramović

Jesień w europejskich galeriach przyniesie mnóstwo nowych wydarzeń. Otwiera je wielka wystawa Mariny Abramović w Londynie.

Publikacja: 13.09.2023 03:00

„Chrystus z Port Lligat” w Teatrze-Muzeum Dalego

„Chrystus z Port Lligat” w Teatrze-Muzeum Dalego

Foto: Materiały prasowe/Fundacja Gala-Salvador Dali w Figueres

Na przegląd 50 lat twórczej aktywności światowej sławy performerki czekaliśmy trzy lata; odraczano go kilkakrotnie z powodu pandemii. Wystawa w Royal Academy of Arts rusza 23 września. Marina Abramović twierdzi, że te trzy lata dały jej mnóstwo czasu na refleksję i w zasadzie na zmianę wszystkiego.

Będą jej najważniejsze, prowokujące prace: filmy wideo, instalacje, fotografie, obiekty, a także rekonstrukcje na żywo jej performance’ów z udziałem młodych wykonawców. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, jest to pierwsza od 255 lat indywidualna ekspozycja kobiety artystki w Royal Academy of Arts (czynna do 10 grudnia).

Czytaj więcej

Nowe wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie

Londyńskim hitem z pewnością będzie także pierwsza duża retrospektywa XVII-wiecznego mistrza portretu Fransa Halsa w National Gallery (od 30 września do 21 stycznia). Był rozchwytywanym malarzem holenderskiego złotego wieku, stworzył nowy styl portretów. Nietypowych w jego czasach, bo niezwykle żywych, naturalnych, dynamicznie spontanicznych, niejednokrotnie przedstawiających radosne i śmiejące się postaci.

Wirtuozyjne posługiwanie się przez Halsa pędzlem porównywane jest z Rembrandtem i Velazquezem. W Londynie pokazanych zostanie około 50 najlepszych jego dzieł przywiezionych z kolekcji europejskich i amerykańskich.

Kunsthistorisches Museum w Wiedniu otwiera 26 września dużą wystawę „Rafael. Złoto & Jedwab” (czynną do 14 stycznia), poświęconą rozwojowi renesansowej sztuki gobelinowej w XVI w., która zaczyna się od projektów Rafaela, bardzo rzadko pokazywanych ze względów konserwatorskich.

Vincent van Gogh eksperymentował do końca

Kto latem nie miał okazji obejrzeć w Muzeum van Gogha w Amsterdamie wystawy „Van Gogh w Auvers. Ostatnie miesiące”, może teraz to nadrobić w Paryżu. Musée d’Orsay, które jest jej współorganizatorem, będzie pokazywać ją od 4 października.

Czytaj więcej

Wystawa „SAINER. KOL∞R” w Gdańsku. Od murali do muzeum

To pierwsza wystawa poświęcona wyłącznie pracom artysty powstałym w ostatnich dwóch miesiącach życia. W tym tragicznym okresie, zakończonym samobójczym strzałem 29 lipca 1890 r., van Gogh pracował tak intensywnie, w wielkim napięciu psychicznym w podparyskim Auvers-sur-Oise, że stworzył ponad 70 obrazów i 30 rysunków, do końca poszukiwał i eksperymentował. Wiele z nich to arcydzieła, jak „Doktor Paul Gachet” czy niezwykle ekspresyjne „Korzenie drzew”.

W Amsterdamie warto będzie z kolei zobaczyć wystawę „Van Gogh nad Sekwaną” (od 13 października do 14 stycznia), zamykającą obchody 50-lecia Muzeum van Gogha. Ta ekspozycja pozwoli na porównanie inspiracji podparyskimi krajobrazami nad Sekwaną w Asnières w sztuce Vincenta van Gogha, Georges’a Seurata, Paula Signaca, Emile’a Bernarda i Charles’a Angranda. Van Gogh pisał, że w Asnières dostrzegł więcej koloru niż gdzie indziej wcześniej.

Ikoniczne dzieła

Galeria Fondation Louis Vuitton, której futurystyczną architekturę zaprojektował Frank Gehry, szykuje jedno z najważniejszych wydarzeń Paryża – retrospektywę Marka Rothki (1903–1970), amerykańskiego ekspresjonisty abstrakcyjnego. Od 18 października można będzie oglądać 115 dzieł z kolekcji rodziny, a także m.in. National Gallery of Art w Waszyngtonie i Tate Gallery w Londynie.

Poznamy rozwój artystycznej drogi Rothki, od wczesnych dzieł figuratywnych i miejskich pejzaży Nowego Jorku przez surrealizm aż po najsłynniejsze wielkoformatowe dzieła abstrakcyjne zarówno z energetycznymi płaszczyznami koloru, jak i medytacyjnie mroczne.

W Paryżu tłumów spodziewać się można też na wystawach Modiglianiego i Chagalla. Pokaz „Amedeo Modigliani. Malarz i jego marszand” w Musée de l’Orangerie (od 20 września do 15 stycznia) opowie o relacji między artystą a 20-letnim właścicielem galerii i kolekcjonerem Paulem Guillaume’em oraz roli tego marszanda w upowszechnianiu twórczości Modiglianiego na rynku sztuki we Francji i w USA. Przez ręce Guillaume’a przeszło ponad sto płócien, pięćdziesiąt rysunków i kilkanaście rzeźb artysty. Wystawa przypomni wiele z tych dziś ikonicznych dzieł.

Ekspozycja Marca Chagalla w Centrum Pompidou (od 4 października do 26 lutego) zaprezentuje ponad sto prac artysty (głównie rysunki, a także ceramikę i rzeźby) z lat 1945–1970. Można będzie zobaczyć rysunki kostiumów i kurtyn scenicznych do baletu Strawińskiego „Ognisty ptak” dla American Ballet Theatre w Nowym Jorku w 1945 r. A także szkice i modele dekoracji dla Opery Paryskiej z 1962 r.

Centrum Pompidou włącza się też do obchodów 50. rocznicy śmierci Picassa, organizując wystawę „Picasso. Rysunek à l’infini” (od 18 października do 15 stycznia), prezentującą największą kolekcję rysunków artysty, które towarzyszyły mu przez całe życie. Tysiąc prac (obecnie w zbiorach Muzeum Picassa w Paryżu) jest komentarzem do wszystkich okresów twórczości Picassa.

Dali i krzyż

Genialny surrealista Salvador Dali, choć jak Picasso prezentowany jest we wszystkich galeriach świata, w tym sezonie szczególnie zachęca do odwiedzin Teatru-Muzeum Dalego w rodzimym Figueres w Hiszpanii. Oprócz legendarnej stałej ekspozycji będzie można tam podziwiać sprowadzone z Glasgow jedno z jego najwspanialszych arcydzieł „Chrystus z Port Lligat” (od 1 listopada do 30 kwietnia).

Salvador Dali namalował ten obraz w 1951 r. w swojej hiszpańskiej pracowni w zatoce Port Lligat. Jak pisał, zainspirował go „kosmiczny sen” o jedności wszechświata i rysunek „Chrystus na krzyżu”, przypisywany XVI-wiecznemu hiszpańskiemu mistykowi św. Janowi od Krzyża.

Kultura
Nie żyje Benji Gregory. Aktor znany z kultowego sitcomu "Alf" miał 46 lat
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Kultura
Nie zagra już osła w nowym „Shreku”. Jerzy Stuhr z nieba do piekła, czyli artysta gigant
Kultura
Artystyczny weekend w Krakowie
Kultura
Nowa kolekcja Wojciecha Fibaka. Sztuka wciąga jak tenis
Kultura
Gloria Artis dla Anny i Jerzego Staraków
Kultura
Artystyczna podróż do Odessy, miasta mitu - po ukraińsku do Odesy