Aktualizacja: 12.12.2024 05:57 Publikacja: 13.12.2022 22:19
Foto: PAP/Marcin Obara
Profesor Zbigniew Wawer był dyrektorem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie od 2017 roku. Pomysłodawcą wielu pamiętnych wystaw, jak „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”, „Virtuti Militari”, „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”, „Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery”. Niemal do ostatnich chwil angażował się we wszystkie znaczące wydarzenia.
Podczas jego dyrekcji w Łazienkach Królewskich odrestaurowano także XIX-wieczne Stajnie Kubickiego z ekspozycją zabytkowych powozów i akcesoriów jeździeckich oraz królewskiej manufaktury tkackiej.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu. Równolegle IPN prowadzi poszukiwania miejsc, gdzie zmarłe w tym miejscu odosobnienia dzieci były grzebane.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Najnowsza wystawa na Wawelu „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)” przypomina niezwykłego polskiego artystę, który zrobił europejską karierę.
Muzeum Narodowe w Krakowie na wystawie „Kapiści. Sto lat!” w Pawilonie Józefa Czapskiego opowiada o artystycznej grupie kolorystów, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój współczesnego polskiego malarstwa.
29 listopada, w 194 rocznicę powstania listopadowego, otwarta zostanie wystawa „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich” w Podchorążówce i w Pałacu na Wyspie.
Europejskie Forum Muzeów ogłosiło nominacje w konkursie na europejskie muzeum roku. Na liście znalazło się aż 5 muzeów z Polski.
Ekspercka komisja opiniuje planowane zakupy zabytkowych obiektów do muzeów, które podlegają Ministerstwu Kultury. Dotychczas pozwoliła na zakup 41 obiektów, ale nie bezwarunkowo.
Ta unikalna galeria powstała w odnowionych podziemiach starego gmachu muzeum. Prezentuje zbiory i pozwala poznać kulisy pracy muzealników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas