Aktualizacja: 23.03.2025 16:01 Publikacja: 02.11.2022 18:09
Wawel nocą
Wawel
Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik
Zapraszają Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Łazienki Królewskie w Warszawie, a także Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Zamek Lubelski, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, Muzeum Zamkowe w Malborku, Zamek Królewski w Poznaniu. Część z nich otwiera się szeroko, a część z różnymi ograniczeniami.
Wawel od 2 listopada udostępnia swoje flagowe stałe ekspozycje: Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny oraz Zbrojownię (od wtorku do niedzieli w godz. 13–17). Zapowiada też dodatkowo wstęp wolny od 18 listopada do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich (jednak w ograniczonych godzinach). A ponadto w poniedziałki w godz. 9.30-13 umożliwia bezpłatne zwiedzanie wystaw: „Wawel Zaginiony”, „Wawel Odzyskany” oraz „Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie”. Oferuje też pulę stu bezpłatnych lekcji muzealnych dla grup szkolnych.
Oscary dostarczyły wielu emocji. „Anora” triumfowała, „Brutalista” dostał mniej, niż zasługiwał, a „Substancja” zdobyła tyle co nic. Na dodatek kontrowersje wokół rosyjskich aktorów wzbudziły dyskusje i zawiedzione komentarze. Jaka opowieść o współczesności wyłania się z gali oscarowej 2025?
Przyznaną nagrodę za prywatny mecenat nad dziedzictwem artystycznym laureaci odebrali podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie
Sukces kolejnej premiery Krzysztofa Warlikowskiego w Staatsoper w Monachium polega na tym, że spojrzał na „Katię Kabanovą” Leoša Janačka wystawianą obecnie na wielu europejskich scenach inaczej niż inni, często wybitni, reżyserzy.
Po skandalach związanych z kinematografią, KPO, kuriozalnych konkursach na dyrektorów Instytutu Teatralnego, Teatru Narodowego i Opery Narodowej, bulwersuje rozdanie w programie Muzyka, składy komisji i to jak dysponuje rezerwą ministra Hanna Wróblewska.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Sally Rooney powraca z powieścią „Intermezzo” i znów przyciąga czytelników opowieścią o współczesnych związkach. W najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” zastanawiamy się, co sprawia, że książki 34-letniej Irlandki tak dobrze oddają emocje i zagubienie współczesnych trzydziestolatków.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przyznaną nagrodę za prywatny mecenat nad dziedzictwem artystycznym laureaci odebrali podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie
Desa Unicum po latach odzyskała obraz niesłusznie zajęty przez prokuraturę. Takie sytuacje powtarzają się w polskich antykwariatach. Można uchronić rynek przed nieuzasadnionymi roszczeniami.
Mało znana praca Eugène’a Delacroix, XIX-wiecznego francuskiego artysty, została odkryta w prywatnej kolekcji we Francji. Dzieło wycenia się na kilkaset tysięcy euro.
Po skandalach związanych z kinematografią, KPO, kuriozalnych konkursach na dyrektorów Instytutu Teatralnego, Teatru Narodowego i Opery Narodowej, bulwersuje rozdanie w programie Muzyka, składy komisji i to jak dysponuje rezerwą ministra Hanna Wróblewska.
– Właściciel obrazu tłumaczył, że jego ojciec kupił go od handlarza dziełami sztuki. Nie miał pojęcia, że wcześniej to dzieło zostało skradzione – mówi Arthur Brand, holenderski ekspert nazywany „Indianą Jonesem świata sztuki”, który przyczynił się do identyfikacji obrazu Pietera Brueghela młodszego skradzionego z Muzeum Narodowego w Gdańsku w 1974 roku.
W Warszawie wystawę Józefa Chełmońskiego obejrzało 208 tys. osób. Jej nowa odsłona w Poznaniu to również wydarzenie, tym bardziej, że prezentuje sztukę artysty w innym układzie i wyborze.
Edwarda Pasewicza, gdy był bezrobotny, szefowie dyskontów nie chcieli zatrudnić, widząc w CV, że to pisarz, a Ministerstwo Kultury odmówiło stypendium - uratowała społeczna zbiórka. W tle jest brak ustawy o statusie artysty. Prace trwają już dekadę.
W Wiecznym Mieście otwarto właśnie wystawę dzieł Caravaggia, które powstały w rzymskim okresie jego twórczości. Do lipca będzie można zobaczyć ponad połowę z przypisywanych malarzowi obrazów. Niektóre są prezentowane szerokiej publiczności po raz pierwszy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas