Podczas weekendu można obejrzeć w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury w Pasażu Wiecha wystawę „Plany na przyszłość | LAB” prezentującą Warszawę przyszłości, przygotowana przez warszawski oddział SARP-u. Zebrano na niej 60 projektów architektonicznych, przygotowanych przez 45 pracowni, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w stolicy. Od transformacji Sali Kongresowej w PKiN po budownictwo mieszkalne w różnych dzielnicach.

Święto Architektury w tym roku poświęcone jest roli, jaką projektanci odgrywają w walce z kryzysami. Od pandemii, przez radykalne zmiany klimatu, po konflikty zbrojne i bezprecedensowe migracje ludności oraz towarzyszący im brak stabilności politycznej i ekonomicznej. Uczestnicy cyklu debat próbują odpowiedzieć, jak możemy dziś i w najbliższej przyszłości sprostać globalnym wyzwaniom? Ignorować zmiany i udawać, że nic się nie dzieje? Uciekać? Czy zmieniać podejście do tego, co i jak projektujemy.

Czytaj więcej

Lokal na dachu wieżowca w Warszawie wśród najlepszych letnich barów w Europie

W sobotę 6 sierpnia odbędą się w siedzibie SARP w Pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2 dwie debaty otwarte dla publiczności: „Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku. 10 lat później” (o godz. 16) i „Nowa Ukraina” (o goz.18).

Finałową debatę „Architekci wobec kryzysów na świecie” zaplanowano na niedzielę o godz. 16.

Także 7 sierpnia w tym samym miejscu odbędzie się wykład wybitnego architekta Roberta Koniecznego oraz dziennikarza i krytyka architektury Tomasza Malkowskiego połączony z prezentacją „Archiprzewodnika po Polsce” (o godz.18).

Robert Konieczny jest założycielem pracowni KWK Promes z siedzibą w Katowicach. Autorem wielu budynków zdobywających nagrody na świecie, jak np. Arka w Brennej - najlepszy dom na świecie w konkursie Wallpaper Design Awards w 2017 roku, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie - najlepszy budynek na świecie na World Architecture Festival oraz I nagroda w konkursie European Prize for Urban Public Space w 2016 roku. Konieczny jest też członkiem prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury. Obecnie realizuje Galerię Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie.

.„Archiprzewodnik” Koniecznego i Malkowskiego to pierwszy obszerny przegląd współczesnej polskiej architektury w formie przewodnika i albumu, wzbogacony rozmowami przeprowadzonymi przez autorów. Oprowadza po najciekawszych budynkach (aż 112 obiektów – od niewielkich pawilonów i domów po wielkie publiczne gmachy), które powstały w Polsce w ostatnich dekadach.