Wystawa w MoMa poświęcona Björk

Pierwsza żeńska gwiazda popu uhonorowana indywidualną wystawą w MoMA, czyli – Björk.

Publikacja: 13.08.2016 07:09

Wystawa w MoMa poświęcona Björk

Foto: Canal+

Na otwarcie jej wystawy goście przybyli wyjątkowo tłumnie, bo twórczość tej artystki przełamuje granice. Jej styl i wizerunek wyznaczają także trendy w modzie. Każdy album to kolejna przemiana – jest jak kameleon. I wcale się nie powtarza – za każdym razem prezentuje inne kobiece wcielenie – opowiada o nich w filmie.

– Chcę zrobić tak dużo rzeczy, a mam tak mało czasu – mówi zasmucona.

Naprawdę nazywa się Björk Gudmundsdóttir i jest najbardziej znaną współczesną islandzką piosenkarką, aktorką filmowa i zarazem kompozytorką muzyki filmowej.
– Islandia niezwykle wpłynęła na mój styl śpiewania – wyznaje w filmie Björk.

A islandzki charakter to niezależność, samowystarczalność i arogancja — jak mówi sama piosenkarka.

W 1970 roku, gdy miała zaledwie 5 lat, zaczęła uczęszczać do szkoły muzycznej, a 12, gdy wydała swą pierwszą płytę — "Björk".

Bapsi — jak nazywają ją przyjaciele — założyła pierwszy zespół w 1978 roku, mając 13 lat. Dopiero jednak współpraca z "The Sugarcubes" zaowocowała popularnością wokalistki, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. W 1993 roku wydała płytę "Debut", która okazała się jedną z najważniejszych płyt lat 90. Sprzedano ją aż w 2,5 mln egzemplarzy. "Debut" uznana została w Wielkiej Brytanii za najlepszy album 1993 roku.

Stworzyła bibliotekę dźwięków – zbiera je z wielką ciekawością, by potem użyć w swoich nagraniach. Pracowała z chórem etnicznym z Grenlandii, który był dla niej jak instrument.
Jej teledyski, uznawane za prawdziwe arcydzieła, są efektem jej niezwykłej wyobraźni oraz współpracy z wieloma artystami.

W filmie komplementuje ją Elton John, o zawodowym spotkaniu, które było początkiem miłosnego romansu opowiada jej były partner.

Krytycy zgodnie twierdzą, że głos Björk wyraża najbardziej skrajne emocje.

W 1997 roku islandzka wokalistka otrzymała muzyczną nagrodę Rady Krajów Nordyckich, przyznawaną najpoważniejszym artystom skandynawskim. W uzasadnieniu napisano, że jest wierna swym ideom, swej osobowości i prezentuje prawdziwą tożsamość skandynawską.

W 2000 roku Björk zagrała w filmie "Tańcząc w ciemnościach" Larsa von Triera. Za muzykę do tego filmu została nominowana do Oscara.

Premiera niemieckiego dokumentu "Muzyczny wszechświat Björk" w niedzielę 14 sierpnia o 21 w Canal+ Discovery.

Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie