Pierwszy to poziom państwowy: współorganizujemy ogromny festiwal Wschód Kultury. W zeszłym tygodniu gościliśmy w Rzeszowie. W piątek zachęcam do odwiedzenia Lublina, a pod koniec wakacji – Białegostoku. To także Narodowe Czytanie, które odbywa się z początkiem września, także doroczna – w lipcu – rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem czy wydarzenia związane z programem „Niepodległa", w tym – po raz pierwszy – Narodowe Śpiewanie. Zainteresowanie jest ogromne. Kolejne poziomy to regionalny, wojewódzki i lokalny. Staramy się profesjonalizować kadry kultury i dostarczać rozwiązań służących wspólnemu, lokalnemu dobru. Wspieramy konkretne projekty przez programy dotacyjne, w tym przez „Kulturę – Interwencje". Środki otrzymujemy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicepremier Piotr Gliński, szef MKiDN, i minister Jarosław Sellin chcą, by lokalne działania kulturotwórcze czy też upamiętniające były szczególnie pielęgnowane.
Czym jest program „Kultura – Interwencje"?
To program dotacyjny tworzący warunki dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez wsparcie projektów upowszechniających dorobek kultury. Uczestnictwo w kulturze sprzyja podnoszeniu kompetencji społeczeństwa, tworzeniu warunków do rozwijania aktywności twórczej i przygotowaniu obywateli do udziału w życiu społecznym.
Kto może się ubiegać o wsparcie w ramach programu?
Celem jest aktywizacja społeczna, kulturowa, potencjałów twórczych, więc to uprawnienie przysługuje samorządowym instytucjom kultury (z wyłączeniem współprowadzonych przez ministra kultury i jednostki samorządu terytorialnego), a także organizacjom pozarządowym.
Jakie środki są do rozdysponowania?