Wulkaniczna architektura obiektu przypomina nieco ogromne centrum rozrywki Khan Shatyry Entertainment, budowane obecnie przez Fostera w stolicy Kazachstanu – Astanie, zwane wielkim namiotem potomków Dżyngis-chana (150 m wysokości i 100 tys. mkw. powierzchni).
Kryształowa Wyspa ma powstać w ciągu pięciu lat na półwyspie Nagatino na rzece Moskwa, 7,5 km od Kremla. To miasto w mieście będzie w stanie pomieścić ponad 30 tys. ludzi. Połączy różnorodne funkcje: mieszkaniowe, biurowe, kulturalne i wypoczynkowe. Projekt przewiduje m.in. 300 hotelowych pokoi i 900 apartamentów, międzynarodową szkołę dla 500 studentów, kina, teatry, muzea, biura, sklepy, ogrody zimowe, park i kompleks sportowy z lodowiskiem i torem narciarskim.
Panorama z platformy widokowej na szczycie wieży z pewnością będzie zapierać dech w piersiach. Nowa ikona Moskwy budzi jednak rozbieżne oceny. Złośliwi już ją przezwali „drzewkiem bożonarodzeniowym”. Jedni widzą w niej demonstrację sukcesu, siły i możliwości współczesnej Rosji. Inni są zdania, że ten rozpychający się i wulgarny budynek w istocie oddaje to, czym dzisiaj jest Moskwa. Z pewnością Crystal Island w swym monumentalizmie przebija siedem siostrzanych moskiewskich pałaców kultury, pamiętających czasy stalinowskie.
Twórca Kryształowej Wyspy zapewnia, że będzie to najambitniejsze w świecie przedsięwzięcie wykorzystujące nowoczesne ekologiczne technologie. Budowla zostanie wyposażona m.in. w system solarny przetwarzający światło słoneczne w energię elektryczną, a urządzenia termiczne pozwolą utrzymać stałą przyjazną temperaturę wnętrza, niezależną od ekstremalnych klimatycznych warunków.
Studio Fostera opracowało jeszcze kilka innych architektonicznych projektów dla Moskwy, m.in. przebudowy Muzeum Puszkina oraz 118-piętrową Rossija Tower, która będzie miała 612 m wysokości i zostanie drugim najwyższym budynkiem na świecie. Powstaną tu mieszkania, hotele, biura oraz sklepy. Budowa ma się zakończyć w 2012 r.