Kurylewicz tworzył też muzykę filmową, między innymi do obrazów: "Powrót" Jerzego Passendorfera, "Lekcja martwego języka" Janusza Majewskiego, oraz serialu "Polskie drogi". Temat przewodni ze ścieżki dźwiękowej do tego filmu stał się standardem jazzowym.

Artysta był jednym z pionierów muzyki jazzowej w Polsce, jego ideą było zbliżenie jazzu i współczesnej muzyki klasycznej. Założył zespół "Formacja Muzyki Współczesnej", z którym pracował w latach 1969-78 jako kompozytor oraz instrumentalista, odnosząc sukcesy w kraju i na świecie.

Od 1964 do 1966 roku kierował Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji. Pod koniec lat 70-tych poświęcił się niemal wyłącznie komponowaniu muzyki poważnej. W roli instrumentalisty i dyrygenta występował w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na Kubie. Skomponował pieśni do wierszy poetów niemieckiego baroku oraz do poezji Jana Kochanowskiego, Aleksandra Puszkina, Czesława Miłosza i Osipa Mandelsztama. W ostatnich latach występował jako pianista, grając utwory Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina.