Polscy jazzmani słyną z interpretacji klasycznych dzieł. Do najczęściej wykonywanych należą utwory Fryderyka Chopina, ale sięgają również po kompozycje Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza i Witolda Lutosławskiego.
– Chciałbym, by ten festiwal pokazał różne barwy jazzu, a nie tylko jego komercyjną stronę – podkreśla Krzysztof Sadowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, organizatora festiwalu. Dlatego koncert otworzy dzieło podarowane festiwalowi przez Krzysztofa Pendereckiego „Ciaccona in Memoria Giovanna Paolo II”. Związki Pendereckiego z jazzem sięgają lat 60. i pamiętnego spotkania europejskiej awangardy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Donaneschingen, gdzie wystąpił również Tomasz Stańko.
Po raz pierwszy kompozycja zostanie rozbudowana o partie, w których dominować będzie jazzowa improwizacja. Tego zadania podjął się pianista Andrzej Jagodziński mający doświadczenie w interpretacjach Chopina. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Kameralna AUKSO pod kierunkiem Marka Mosia. Ciekawym pomysłem jest zestawienie muzyki Pendereckiego z utworami Krzysztofa Komedy, Astora Piazzoli i Igora Strawińskiego. Solistami będą: flecistka Jadwiga Kotnowska, saksofonista Henryk Miśkiewicz i Andrzej Jagodziński. Piosenki Komedy śpiewać będą: Ewa Bem, Grażyna Auguścik i Agnieszka Wilczyńska.
W takim koncercie nie może zabraknąć Chopina, ale tym razem zagra go mieszkająca w Polsce rosyjska pianistka Lena Ledoff. Zespół Włodzimierza Nahornego przedstawi utwory Szymanowskiego i Karłowicza, a w finale usłyszymy Leszka Możdżera, który opracował na jazzową nutę kompozycje Lutosławskiego.
Równie ważnym wydarzeniem będzie koncert Wojciecha Karolaka, świętującego razem z festiwalem 50-lecie swojej artystycznej działalności. W jego zespole znajdzie się m.in. gitarzysta Jarosław Śmietana, z którym Karolak nagrał w ostatnich latach kilka znakomitych albumów. Artyści podzielą scenę klubu Palladium z kanadyjskim wokalistą Mattem Duskiem.