Rz: Każdy potrzebuje wypoczynku. Lekarze zalecają co najmniej trzytygodniowy urlop – podobno tylko w takim czasie można naprawdę odpocząć, zregenerować siły i zapomnieć o pracy. A co z osobami, które nie mają szans na wakacje i zostają im tylko weekendy wolne od pracy?
Marzena Grobelna, inż. ds. żywienia:
Nawet kilka dni na świeżym powietrzu i skupienie uwagi na tym, co sprawia nam przyjemność, sprawią, że poczujemy się zrelaksowani i odzyskamy chociaż część sił. Dlatego na weekend zaplanujmy takie zajęcia, które w jak największym stopniu przyniosą upragniony odpoczynek. Nie ma znaczenia, czy w tym czasie wybierzemy się na wycieczkę rowerową, spacer po lesie, czy zdecydujemy się na prace w ogrodzie. Najważniejsze, by oderwać się od tego, czym zajmujemy się w pracy, i nie myśleć o sprawach, które musimy załatwić w poniedziałek rano. Wykorzystując aktywnie każdy weekend, nie zabraknie nam sił przez cały rok.
Ostatnio bardzo modny jest czynny wypoczynek, jednak nie każdy lubi sportowe wyczyny. Czy leżenie z książką na kanapie to dobry sposób na relaks?
Sposób spędzania urlopu czy wolnych dni uzależniony jest od temperamentu człowieka i często charakteru jego pracy. Jeden woli odpoczynek bierny, leżenie całymi dniami na plaży i czytanie gazet, inny natomiast zwiedzanie i uprawianie sportu. Bardzo ważne jest, by dobrze zacząć dzień, dlatego jeżeli mamy ochotę się wyspać, to nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia, że wstaliśmy po 10. Widać długi sen był niezbędny do regeneracji sił. Nie marnujmy jednak weekendów na siedzenie w domu i oglądanie telewizji, szczególnie gdy jest ciepło za oknem. W ten sposób na pewno nie zregenerujemy sił. Postarajmy się jak najwięcej czasu spędzić na świeżym powietrzu, dotlenić się, zmęczyć, tak by wieczorem, kładąc się do łóżka, nie mieć problemu z zaśnięciem.