[b]Rz: Lato w tym roku płata nam figla, ale zdarzają się ciepłe i upalne dni. Jak zabezpieczyć skórę malucha przed słońcem, by nie doszło do poparzenia? [/b]
[b]Jadwiga Węcławek-Tompol:[/b] Delikatna skóra małego dziecka jest szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych, ponieważ nie ma wykształconych mechanizmów obronnych właściwych dla skóry dorosłego człowieka. Dzieci do 3 roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy unikać spacerów godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli pomiędzy godziną 11 a 16. Jeśli dziecko w tym czasie wyjdzie na spacer, powinno być w cieniu (należy zamontować przy wózku parasol), ubrane w przewiewne ubranko z naturalnego materiału i mieć na sobie nakrycie głowy (czapkę z daszkiem lub rondem oraz zabezpieczenie wrażliwej skóry karku). Krem z filtrem UV należy nakładać na pół godziny przed wyjściem z domu, bardzo obficie. Jedna buteleczka kremu o pojemności 200 ml powinna starczyć na maksymalnie 20 aplikacji, oznacza to, ze jednorazowo należy wetrzeć w skórę dziecka około 10-15 ml preparatu. Należy pamiętać, że krem ulega rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych, spływa z potem, zmywa się podczas kąpieli, ściera się z powierzchni skóry, dlatego smarowanie należy powtarzać co 2-3 godziny. Przebywanie w wodzie nie zabezpiecza skóry dziecka przed poparzeniem. Promieniowanie UV przenika nawet do 30 metrów w głąb, siłę działania promieniowania UV wzmacnia efekt odbicia od powierzchni wody lub piasku.
[b]Jak wybrać odpowiedni krem dla dziecka? [/b]
Warunki oznakowania preparatów ochrony przeciwsłonecznej zostały uporządkowane. Pierwszym uregulowaniem, które już weszło w życie, jest zasada, żeby najwyższą wartością faktora SPF (sun protection factor) było 50+. Unia Europejska zaleca, by oznaczenia były zrozumiałe, jasne i dodatkowo wyrażone słownie czyli SPF 50+ oznacza bardzo wysoki poziom ochrony, SPF 40 wysoki poziom ochrony, średni poziom to SPF 20, a niski SPF 10. Dla niemowląt i małych dzieci oraz osób z alergiami skórnymi przeznaczone są kremy ochronne z filtrami mineralnymi, które tworzą na skórze barierę ochronną odbijającą promieniowanie słoneczne. Preparaty te zawierają rozdrobnione cząstki tlenku cynku (zinc oxide) lub dwutlenku tytanu (titanium dioxide). Starsze dzieci, o ile nie mają alergii, można smarować standardowymi kremami przeciwsłonecznymi z filtrami chemicznymi. Preparaty te wnikają w naskórek, ale tylko w jego powierzchowną warstwę, przetwarzając energię świetlną w cieplną. Dobry krem ma atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. W wyborze kremów z filtrem UV należy kierować się zasadą: im jaśniejsza karnacja skóry, tym silniejszy filtr. Osoby o jasnej karnacji powinny być zawsze smarowane kremem z filtrem o najwyższym współczynniku ochrony. Podobna zasada dotyczy dzieci i dorosłych z dużą ilością znamion barwnikowych, tzw. pieprzyków (ponad 50), oraz osoby z rodzin, w których zanotowano występowanie czerniaka złośliwego.
[b]Jakiego faktora używać do smarowania małych dzieci, a jakim smarować starsze? [/b]