W latach 80. XX wieku nakładem opactwa wydano krótką serię książek, tzw. serię z mniszkiem, poświęconą duchowości monastycznej, lecz dopiero nowa sytuacja lat 90. dała możliwości do wydawania książek religijnych.
– My w zasadzie nie robimy nic nowego – mówi dyrektor wydawnictwa br. Michał Gronowski OSB. – Kontynuujemy jedynie tradycję sięgającą jeszcze późnej starożytności. Od zarania chrześcijaństwa mnisi zajmowali się pisaniem, przepisywaniem i można by powiedzieć: produkcją książki. W XVII w. francuscy mnisi z Kongregacji św. Maura zrobili krok dalej i zaczęli wydawać, już drukiem, szereg tekstów klasycznych i średniowiecznych. Właśnie do tych tradycji nawiązuje wydawnictwo tynieckie.
Obecnie wydawnictwo tynieckie to oficyna nastawiona na dotarcie do czytelników zainteresowanych pogłębianiem własnej duchowości, otwartych na poznanie chrześcijańskich korzeni kultury europejskiej. Na profil wydawnictwa składają się przede wszystkim poszczególne serie wydawnicze związane z przekazem doświadczenia duchowego mnichów: „Źródła monastyczne” i „Z tradycji mniszej”. W ofercie są również pozycje z zakresu tematyki biblijnej i liturgii. Na uwagę zasługuje też unikatowa seria prezentująca odrębność i pokrewieństwa różnych Kościołów: „Duchowość Wschodu i Zachodu”. Wśród współczesnych autorów wydawnictwa znajdziemy bardzo popularnego o. Leona Knabita oraz innych cenionych autorów, takich jak: Anna Świderkówna, Anzelm Grün, Augustyn Jankowski, Ewa Wipszycka, Ludwik Mycielski, Piotr Rostworowski, Thomas Merton czy Włodzimierz Zatorski (założyciel i długoletni dyrektor wydawnictwa) – dodaje br. Michał Gronowski.
[srodtytul]Benedyktyńska praca. 50 tomów![/srodtytul]
Dzieł zebranych w serii „Źródła monastyczne” nie da się do niczego porównać. Obecnie trwają prace nad tomem 50. i kolejnymi. Seria powstała z inicjatywy ks. prof. Marka Starowieyskiego, zawiera nowe przekłady klasycznych tekstów zaczerpniętych ze skarbca tradycji monastycznej.