[i]Benedyktyński Instytut Kultury[/i]
Misją Benedyktyńskiego Instytutu Kultury Chronić dobro jest pomoc ludziom w odnajdywaniu głębszego wymiaru rzeczywistości, pogłębianie wrażliwości na piękno oraz inspirowanie do wewnętrznego rozwoju i realizacji twórczego potencjału w oparciu o tradycję benedyktyńską.
Instytut jest także strukturą odpowiedzialną za organizowanie i czuwanie nad przebiegiem pobytu gości na terenie opactwa.
– Nazwa naszego instytutu ma podtytuł „Chronić dobro” – mówi o. Jan Paweł Konobrodzki OSB. – To, co naprawdę dobre, historia, a szczególnie kultura benedyktyńska przechowała i pielęgnowała do dzisiejszych czasów. Nie tworzymy nic nowego, jedynie kontynuujemy to, co wydaje nam się od wieków sensowne i dobre. Mamy jednak obrany pewien kierunek: interesuje nas kultura, która wyraża człowieka. Zarówno sakralna, jak i ta, która zbliża do Boga przez samą swoją wielkość, doskonałość i piękno. Dbamy o to, aby człowiek, który szuka, który się pogubił i ma problemy ze sobą bądź w kontaktach z innymi, mógł w naszych murach odnaleźć dla siebie cząstkę twardego gruntu albo przynajmniej światełko na drodze własnego rozwoju.
Zgłaszają się do nas ludzie, którzy naprawdę chcą coś ze sobą zrobić, którzy zatracili życiową równowagę, a my pomagamy im tę równowagę odzyskać. Jedni szukają wsparcia w trudnej sytuacji życiowej, inni chcą pogłębić swoje życie duchowe. Są i tacy, którzy po prostu chcą odpocząć od zgiełku, natłoku informacji i chaosu codziennego życia. Osobną grupę stanowią turyści, ceniący sobie walory historyczne i piękną okolicę.