W tym roku celem imprezy jest uświadomienie, jak ważna jest profilaktyka chorób serca. Są one zaliczane do schorzeń związanych z rozwojem cywilizacji. Ponieważ często są rezultatem niewłaściwych warunków pracy – w której ludzie spędzają znaczną część życia – hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Zdrowe serce lepsza praca”.
[srodtytul]Medycyna i ekonomia[/srodtytul]
Człowiek aktywny zawodowo spędza w pracy praktycznie ponad połowę doby. Dlatego odpowiednie warunki pracy, dobre nawyki towarzyszące na co dzień ludziom wszystkich zawodów są tak ważne dla zachowania zdrowia, zwłaszcza zdrowego serca. W tej kwestii lekarze są jednomyślni: nawet niewielkie zmiany w życiu zawodowym, w sposobie wykonywania pracy, mogą korzystnie wpływać na zdrowie, a tym samym na samopoczucie. Z kolei te dwa czynniki są niezbędne do wydajnej pracy.
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Kardiologii w Warszawie wynika, że ponad 40 proc. dorosłych osób w naszym kraju należy do grupy zagrożonej chorobami sercowo-naczyniowymi. Blisko połowa osób umierających z powodu chorób przewlekłych – są wśród nich choroby serca i układu krążenia – to ludzie w wieku przedemerytalnym.
W rezultacie spada tak zwana produktywność dorosłej populacji, natomiast rosną koszty leczenia w tej grupie osób. Oprócz społecznych także skutki makroekonomiczne takiego stanu są dramatyczne. Problem ten dotyczy nie tylko Polski.