kierownik muzyczny: Aleksandr M. Awrukiewicz
Zespół Pieśni, Tańca i Muzyki „Biełyje Rosy" powstał w 1987 roku w Grodnie. Członkowie grupy, zakorzenieni w tradycji białoruskiej, czerpią z niej inspirację, tworząc unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu. Grupa ma 450 kostiumów tkanych i haftowanych przez białoruskich mistrzów. Orkiestra operuje licznymi instrumentami, takimi jak bajan, skrzypce, altówka, koncertyna, flet, kontrabas, bębny, różnego rodzaju kobzy i dudy, okaryna, cymbały. Artyści wystawili ponad tysiąc widowisk na europejskich scenach, wielokrotnie zwyciężając na prestiżowych festiwalach.
kierownik: Igor Suworkin
Białoruski Teatr Muzyczny Rada z Grodna jest dobrze znany publiczności Podlaskiej Oktawy Kultur: odwiedził ją już dwukrotnie, za każdym razem swoimi występami wzbudzając aplauz widowni. W tym roku grupa zaprezentuje program artystyczny pod tytułem „Kozacy", na który składają się pełne pasji pieśni i tańce odwołujące się do kozackich tradycji Białorusi, Rosji i Ukrainy.
choreograf: Ilona Poceviči?t?
Zespół Pieśni i Tańca „Zemaitukas" powstał w 1981 roku w Kłajpedzie. W repertuarze ma zarówno ludową muzykę Litwy, jak również dzieła znanych litewskich kompozytorów. Muzycy zespołu grają na ludowych instrumentach, takich jak kankle czy różnego rodzaju piszczałki. Za swoją działalność Zemaitukas został uhonorowany między innymi przez litewskie Ministerstwo Nauki i Edukacji. Grupa występowała m.in. w Chorwacji, Japonii, Niemczech, Szwecji i Turcji.
choreograf: Vaclovas Paukšt?
Zespół Pieśni i Tańca Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego „Šviesa" istnieje od 1954 roku. Grupa składająca się głównie ze studentów prezentuje tradycyjne litewskie pieśni i tańce, ale w swoim repertuarze ma także współczesne kompozycje oparte na folklorze. Zespół regularnie koncertuje na Litwie i za granicą – odwiedził z występami m.in. Izrael, Hiszpanię, Norwegię i Włochy.
menedżer artystyczny: Halina Teliga
Szkoła Operowa Aleksandra Teligi powstała w 2005 roku i jest pierwszą tego typu uczelnią w Polsce. Główny nacisk kładzie się tu na praktyczną naukę śpiewu solowego, tańca, ruchu scenicznego, przygotowanie partii operowych oraz wizerunek sceniczny. W swojej działalności szkoła wzoruje się na Akademii Wokalnej przy Teatrze La Scala w Mediolanie. Studenci szkoły z wielkim powodzeniem występują na scenach operowych w Polsce i Europie. Podczas Podlaskiej Oktawy Kultur zaprezentują program „Czardasz, czardasz".