W nocy 21 czerwca 2012 r. Londyn nie zaśnie – rozpocznie się tam festiwal kultury i sztuki towarzyszący igrzyskom olimpijskim. Artystyczny maraton, prezentujący dorobek najwybitniejszych twórców ze świata, potrwa do 9 września, czyli do zamknięcia igrzysk paraolimpijskich.
London 2012 Festival będzie spektakularnym finałem Olimpiady Kulturalnej – serii wydarzeń, które rozpoczęły się w 2008 r., a w styczniu wejdą w najgorętszą fazę. Jak dotąd fajerwerki zapowiadają zwłaszcza londyńskie galerie i teatry. Ostatnio ogłoszono zorganizowanie wielkiej wystawy portretów Luciana Freuda, zmarłego w lipcu. Jego obrazy należą do najdroższych na świecie. Od lutego do maja 2012 r. National Portrait Gallery pokaże 100 prac, w tym ostatnią, niedokończoną, na której Freud uwiecznił swego asystenta. Galeria szykuje się na szturm zwiedzających.
Tłumnie będzie od stycznia do kwietnia w Królewskiej Akademii Sztuk, która udostępni kolekcję obrazów Davida Hockneya. Obok znanych popartowych prac prezentowane będą nowe pejzaże z Yorkshire. Akademia jest przyzwyczajona do tłoku – w 2009 r. retrospektywa Anisha Kapoora była frekwencyjnym hitem. Ten twórca wielkoformatowych rzeźb, którego "giganty" stoją m.in. w Chicago i Neapolu, buduje w londyńskim parku olimpijskim niezwykłą konstrukcję. The Orbit, wieża zmontowana z 1400 ton stali, ma 114 metrów wysokości i kosztuje 16 mln funtów. Orbit budzi skrajne emocje, została już nazwana: "Godzillą architektury", ale też "doskonałą metaforą zmieniającego się miasta". Otwarcie planowane jest w marcu.
Urodzaj w teatrach
Specjalny olimpijski program szykują galerie Tate. W Tade Modern, mieszczącej się w budynku dawnej elektrowni, trwa rozbudowa pochłaniająca 215 mln funtów. Jest finansowana ze środków niepublicznych. Do rozpoczęcia igrzysk uda się otworzyć tylko dwie nowe sale wystawowe w wyremontowanych zbiornikach oleju. Nowe budynki powstaną dopiero w 2016 r. Przeboje wystawowe Tate Modern na 2012 r. to m.in. prace Damiena Hirsta, w tym ogromny rekin w formaldehydzie (kwiecień – wrzesień), Edvarda Muncha (czerwiec – październik) i Tino Sehgala, który zajmie prestiżową Halę Turbin (lipiec – listopad). Natomiast Tate Britain zapowiedziała ekspozycje Picassa (luty – lipiec) oraz prerafaelitów (wrzesień – styczeń).
Dorobek Tycjana ożyje dzięki zamiarom kuratorów z National Gallery. Wystawa "Metamorfoza: Tycjan" (lipiec – wrzesień), tworzona wspólnie z Royal Ballet, będzie połączeniem wielu sztuk – choreografowie, kompozytorzy, poeci i artyści wideo przygotują prace inspirowane obrazami włoskiego mistrza. Szykuje się nie retrospektywa, ale popis pomysłowości współczesnych twórców.