Nie było w Warszawie hiszpańskich piłkarzy, ale będzie muzyczna reprezentacja - znakomity pianista, kompozytor, finalista konkursu Jazz Award for Best New Work Xavier Dotras. W Hiszpanii piszą o nim: „sensacja z Katalonii, wybitny liryk jazzowego fortepianu". Warto się przekonać o prawdziwości tych słów tym bardziej, że hiszpańscy jazzmani rzadko goszczą w naszych stronach. Nawet gdyby zapytać znawcę, miłośnika jazzu o nazwiska reprezentatywne dla tamtejszej sceny, to po dłuższym zastanowieniu powiedziałby... Andrzej Olejniczak. Bo nasz saksofonista, członek-założyciel legendarnej grupy String Connection, właśnie w Hiszpanii znalazł nowy dom i spore grono słuchaczy.
Xavier Dotras nagrał cztery albumy. Jest absolwentem konserwatorium w Barcelonie, które ukończył z wyróżnieniem, a równolegle studiował na tamtejszej politechnice. Choć zdecydował się na karierę jazzmana, w jego muzyce słychać echa klasycznych mistrzów. Rok temu ukazał się jego album „Preludes" zainspirowany Chopinem i Bachem, a także pianistyką Billa Evansa i kompozycjami Ennio Morricone. W nagraniach jego tria wzięła udział wokalistka Carme Canela, którą usłyszymy w Warszawie.
Ich współpraca zaczęła się wcześniej od wydanego w 2009 r. albumu „Vincent" poświęconego życiu i twórczości malarza Vincenta van Gogha. Na koncertach z tym repertuarem Dotras wykorzystywał także projekcje wideo. W Warszawie pianiście towarzyszyć będą również: kontrabasista Toni Pujol i perkusista Cesar Martinez. Xavier Dotras gra z nimi od początku swej kariery, a pierwszy album „Retrospectives" wydali w 2004 roku. Gościnnie wystąpił na nim utytułowany baskijski flecista Gorka Benitez. Płyta zajęła drugą pozycję w notowaniu „najlepszych nowych propozycji jazzowych" plebiscytu Premis Enderrock 2005. Na drugim albumie „Nit" grono gości poszerzyło się o saksofonistę Carlosa Narzekiana, gitarzystę Joana Abrila i wokalistę Xaviera Casellasa.
Trio Dotrasa rzadko koncertuje za granicą. Ich występ na Bath Music Festival retransmitowała BBC. Program „Vincent" wykonali w muzeum van Gogha w Amsterdamie, grali także na targach MIDEM w Cannes. W Polsce wystąpią po raz pierwszy. Premierowe wydarzenia stały się tradycją Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. Warto przypomnieć, że koncerty odbywają się w każdą sobotę wakacji. Początek o 19:00, ale już wcześniej trzeba zajmować miejsca jak najbliżej sceny. W trakcie występów tłum słuchaczy na Rynku Starego Miasta gęstnieje.