We wtorkowy wieczór Fi harmonię Wrocławską opanowali jazzmani z pięciu europejskich krajów, by zaprezentować muzykę, jaka powstała w drugiej edycji „Take Five: Europe". To niezwykły projekt, który ma początki w W. Brytanii w 2004 r. W ubiegłym roku inicjator przedsięwzięcia i szef London Jazz Festival John Cumming rozszerzył inicjatywę na pięć prestiżowych, europejskich festiwali. Znalazł się wśród nich i wrocławski Jazztopad. Dzięki temu mogliśmy desygnować polską reprezentację jazzmanów, z której po rozmowach i wnikliwej selekcji wyłoniono dwóch muzyków: saksofonistę Macieja Obarę i kontrabasistę Macieja Garbowskiego. Natomiast w tym roku wybór padł na pianistę Marcina Maseckiego i trębacza Piotra Damasiewicza. Dołączyło do nich po dwoje artystów brytyjskich, norweskich, holenderski i francuskich.
Komisja kwalifikacyjna oceniała: kreatywność, przypuszczalny potencjał w kontekście powodzenia na europejskiej scenie jazzowej, styl muzyczny, zakres inspiracji, tło kulturowe związane z krajem pochodzenia i indywidualny wkład w europejską społeczność muzyczną.
„Take Five: Europe" to warsztaty dla młodych jazzmanów organizowane pod Londynem. „Take Five" to tytuł standardu Paula Desmonda, który uczynił sławnym kwartet Dave'a Brubecka, ale także angielskie powiedzenie: „zrób sobie krótką przerwę". Muzycy odrywają się od codzienności, zbierają w jednym miejscu, poszerzają wiedzę z zakresu marketingu, promocji i biznesu, ale przede wszystkim mają czas wspólne na tworzenie nowej muzyki i wymianę doświadczeń. Warsztaty prowadził znakomity brytyjski saksofonista i kompozytor John Surman.
Efekt sesji przedstawili we wtorek, w Międzynarodowym Dniu Jazzu w gościnnej sali koncertowej Fiharmoni Wrocławskiej. Każdy z artystów napisał i zaaranżował jedną kompozycję na dziesięcioosobowy zespół, a właściwie jazzową orkiestrę kameralną. Na scenie stanęli: trębaczka Airelle Besson i saksofonista Guillaume Perret z Francji, klarnecista Arun Ghosh i gitarzysta Chris Sharkey z W. Brytanii, perkusista Marcos Baggiani i klarnecista David Kweksilber z Holandii, tubista Daniel Herskedal i kontrabasista Par Zanussi z Norwegii oraz pianista Marcin Masecki i trębacz Piotr Damasiewicz.
Pierwszy występ European Sunrise, jak jest nazywana ta grupa, odbył się na francuskim festiwalu Banlieues Bleues 18 kwietnia, a 30 kwietnia usłyszeliśmy program we Wrocławiu. Przed młodymi jazzmanami jeszcze koncerty na North Sea Jazz Festival w Rotterdamie, Molde International Jazz Festival w Norwegii i Manchester Jazz Festival. Planowany jest dodatkowy występ w Szwajcarii.