Akcja „Niemego" toczy się we wczesnym średniowieczu, gdzieś na Wschodzie. Stary misjonarz zostaje uratowany przed śmiercią przez młodego pustelnika. Razem ruszają w podróż, chcąc nieść ludziom wiarę. Ale każdy z nich chce ją krzewić inaczej.
Werdykt wydała Rada Artystyczna programu ScripTeast, w skład której wchodzą: Sandy Lieberson, wieloletni prezes 20th Century Fox, Antonio Saura, producent i scenarzysta, Manfred Schmidt, dyrektor Mitteldeutsche Medienförderung GmbH, Dariusz Jabłoński, dyrektor artystyczny ScripTeast oraz kierownicy naukowi programu: Tom Abrams, profesor University of Southern California School of Cinematic Arts, autor scenariusza do nominowanego do Oscara filmu „Shoeshine" i Christian Routh, wieloletni szef selekcji Europejskiego Funduszu Scenariuszowego. W uzasadnieniu werdyktu można przeczytać: „Nagroda przyznana została niezwykle oryginalnemu scenariuszowi, który w średniowiecznym anturażu konfrontuje tematy duchowości, lojalności i struktury rodziny, opowiadając o fascynującym i prowokującym do myślenia osobistym konflikcie, ustawionym w kontekście konfrontacji pomiędzy wczesnym chrześcijaństwem i pogaństwem. Rada Artystyczna jest pewna, że mocny dramatyczny potencjał tej wciągającej historii zaowocuje filmem doskonałej jakości z międzynarodową publicznością."
Zwycięzcy, oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymali nagrodę finansową w wysokości 10 000 Euro.
W siódmej edycji programu ScripTeast wzięło udział 12 projektów, z ośmiu krajów.
W poprzednich latach nagrodzono: „The House" Zuzany Liovej ze Słowacji, „Womb" Benedeka Fliegaufa z Węgier, „Japanese Dog" Ioana Antoci z Rumunii, „Dzień czekolady" Jacka Piotra Bławuta i Anny Onichimowskiej z Polski oraz „False Witness" Igliki Triffonovej z Bułgarii.