Młode cietrzewie uczą się życia na wolności na terenie byłego poligonu Muszaki pod Nidzicą. To tradycyjne miejsce ich występowania. Siedem młodych kogutów i dwie kury wykluło się w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Do zlokalizowanego na terenie nadleśnictwa Jedwabno byłego poligonu Muszaki cietrzewie przyjechały ze swoimi matkami.
Urodzone do wolności
- Dwie dorosłe kury mieszkają w specjalnych, przesuwanych klatkach, a młode mogą się swobodnie poruszać poza klatkami – tłumaczy Mariusz Górski-Kłodziński, naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Metoda, którą nadleśnictwo Jedwabno i RDLP w Olsztynie chcą odbudować populację cietrzewi na dawnym poligonie nazywa się z angielskiego „born to be free" (urodzony, by być wolnym). Opracował ją dr Andrzej Krzywiński z Kadzidłowa. Młode cietrzewie będą przebywały na poligonie wraz z matkami aż do połowy listopada. Po tym czasie powinny być gotowe do w pełni samodzielnego życia na wolności.
Przez cały okres usamodzielniania będą dokarmiane, ale też mają możliwość swobodnego poruszania się poza wolierami oraz pobieranie naturalnej karmy. Dzięki temu ptaki są sprawniejsze i mają lepszą kondycję od tych odchowanych w niewoli.
Odstraszacze drapieżników
Żeby jednak zwiększyć szanse młodych ptaków na przeżycie konieczne jest jak najlepsze zabezpieczenie ich przed drapieżnikami. A w Muszakch ich nie brak, są nie tylko listy czy kuny ale i wilki. Dlatego woliery, w których przebywają kuraki zostały otoczone fladrami i pastuchem elektrycznym. Dodatkowo cała powierzchnia została uzbrojona w elektroniczne odstraszacze akustyczne, które mają zniechęć do odwiedzin dziki, jeleniowate, lisy i kuny.