„Czy nie masz czasami dość kultury?" - to pytanie z sondy ulicznej, której prezentacja rozpocznie inauguracyjną konferencję festiwalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), podejmującą temat nadmiaru.
Festiwal poświęcony jest nowym mediom i wpływom nowych technologii na kulturę. NinA organizuje go już po raz siódmy. W kontekście cyfrowej kultury, rozrastającej się w błyskawicznym tempie, problem nadmiaru i radzenia sobie z nim nie jest wyssany z palca. Tym bardziej, że coraz więcej kulturalnych instytucji: muzeów, archiwów, galerii i bibliotek udostępnia swoje zbiory on-line. To z jednej strony wielki potencjał i wspaniała szansa wolnego dostępu do wiedzy i dóbr kultury. Ale z drugiej sytuacja, która wymaga postawienia wielu nowych pytań. Digitalizacja i co dalej? Gdzie są granice archiwizacji? Czy cywilizacja potrzebuje petabajtów zarchiwizowanych danych? Jak udostępniać w sieci treści kultury i budować zainteresowanie użytkowników?
Dyskutować na te tematy będą m.in. Mathieu Gallet – dyrektor francuskiego Institut National de l'Audiovisuel (INA), Jan Müller – dyrektor holenderskiego Instytutu Sound & Vision.
Rui Guerra – holenderski artysta, badacz i doradca instytucji kultury, Michał Merczyński – Dyrektor NInA, Iwona Kurz – kulturoznawczyni z Instytutu Kultury Polskiej UW , Mateusz Halawa – badacz mediów, doktorant Wydziału Antropologii The New School for Social. Festiwal otworzy Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W programie festiwalowej konferencji Kultura 2.0 są także warsztaty i prezentacje nowych projektów: Inamediapro.com –cyfrowej biblioteki audiowizualnej dla producentów we Francji, Openimages.eu & Sound of the Netherlands zbiorów audiowizualnych oraz kolekcji dźwięków Holandii, Polona.pl – projektu Biblioteki Narodowej oraz audioteki i videoteki NINATEKA.PL