Pracownia Badawcza Polskiego Pomiaru Postaw i Wartości UKSW wzięła pod lupę uczestników tegorocznej Nocy Muzeów.

W tym roku wspólne odwiedzanie placówek kulturalnych zostało zorganizowane po raz dziesiąty, można było odwiedzić ok. 210 placówek, m.in. muzeów. W imprezie tej, jak informuje nas Urząd Miasta, wzięło udział około 200 tys. osób.

– Z naszych badań wynika, że impreza ta cieszy się coraz większą popularnością. Jest zapotrzebowanie na udział w tzw. kulturze wyższej. Na obecności w galeriach, na wernisażach i muzeach – mówi „Rz" ks. prof. Sławomir H. Zaręba, dyrektor Instytutu Socjologii UKSW, autor badań. – Pokazują one, że wśród uczestników Nocy Muzeów istnieje potrzeba udziału w kulturze. Badani przyznawali, że na co dzień nie mają czasu na to, aby pójść do teatru, kina, opery, dlatego chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu – dodaje ks. prof. Zaręba.

Z badań wynika, że uczestnikami Nocy częściej są kobiety, 40 proc. zadeklarowała się jako kawalerowie lub panny. Najczęściej to osoby z wykształceniem średnim (34,7 proc.) oraz absolwenci studiów magisterskich humanistycznych (19,8 proc.).

Z badań wynika, że aż 38,9 proc. respondentów uczestniczyło w takiej imprezie po raz pierwszy. Czego oczekiwali? Głównie interesującej ekspozycji, ponadto spektaklu lub inscenizacji.

Trzech na pięciu badanych stwierdziło, że interesuje się kulturą i sztuką. W jaki sposób najczęściej uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych? Chodzą na filmy do kina (67,5 proc.), czytają książki i albumy (59,7 proc.) oraz oglądają programy telewizyjne (58 proc.).

Zaledwie co czwarty odwiedza wirtualne muzea lub galerie, a co piąty czyta internetowe blogi o kulturze.

Ponad połowa z nich w ciągu roku kilka razy odwiedziła muzea. – To budujący wynik. Okazuje się bowiem, że dla większości uczestników Nocy Muzeów udział w niej to niejednorazowa aktywność – uważa ks. prof. Zaręba.

Aż 71,9 proc. badanych to mieszkańcy Warszawy. Przede wszystkim to mieszkańcy Mokotowa, Woli, Bielan i Pragi-Południe. Co piąty uczestnik stołecznej Nocy Muzeów przyjechał z innego miasta, a zaledwie co dwudziesty ze wsi.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Aż 57,1 procent jest aktywnych zawodowo, a 33 proc. to uczniowie i studenci. To nie są osoby mające wysokie dochody. Co czwarta osoba uczestnicząca w Nocy Muzeów wykazuje dochody w przedziale 1,5 tys. – 3 tys. zł, a niemal 17 proc. tylko do 1,5 tys. zł.

– Z badań wynika, że coraz częściej ludzi finansowo nie stać na udział w kulturze. Dlatego fakt, że w Noc Muzeów można uczestniczyć bez ponoszenia kosztów ma, duże znaczenie – uważają naukowcy.

Respondenci bardzo dobrze ocenili ofertę przygotowaną przez placówki kulturalne, zadowoleni byli też z poziomu bezpieczeństwa tej nocy w Warszawie, najsłabiej ocenili funkcjonowanie wtedy komunikacji miejskiej.