Festiwal organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności zajmował się w poprzednich latach m. in. takimi tematami jak pokój i suwerenność. Odwaga zaś odnosi się do poszukiwań artystów, ale przede wszystkim do niezgody wobec zła i do dialogu na temat niedostatków świata: ograniczeń praw człowieka, populizmu, nacjonalizmu, łamania zasad demokracji.
Neptun dla Olega Sencowa
Symbolicznym bohaterem tegorocznej edycji jest Oleg Sencow – ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego, aresztowany i skazany w sfingowanym procesie na 20 lat łagru. Stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie. W kampanię na rzecz jego zwolnienia zaangażowali się m.in. Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Lech Wałęsa.
Sencow jest tegorocznym laureatem nagrody Neptun, przyznawanej przez prezydenta Gdańska twórcom, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji lub współczesności, a ich dorobek wpisuje się w wartości wolności i solidarności. W imieniu uwięzionego ukraińskiego reżysera nagrodę odbierze Natalia Kapłan, jego siostra. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć też debiutancki film Sencowa „Gracz” oraz dokument o jego procesie: „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”.
Muzyka w obronie wolności
Muzyka to jak zwykle mocna część Solidarity of Arts. Na tegorocznym festiwalu gości Pussy Riot - rosyjska grupa feministyczna, znana z prowokacji obyczajowych i antyputinowskich protestów politycznych, łącząca performatywne ekspresje z estetyką kultury punk. Pussy Riot wystąpi na piątkowym koncercie. O zespole Pussy Riot opowiada także prezentowany na festiwalu dokument „Sztuka i kara” („Act & Punishment”) o działalności, aresztowaniu i uwięzieniu jego przedstawicielek.
Na koncertach wystąpi też wielu innych artystów, dla których ważna jest sztuka, jak i uniwersalne wartości, m.in. legenda muzyki elektronicznej niemiecki zespół Tangerine Dream; Holly Herndon, Amerykanka mieszkająca w Berlinie, komponująca muzyczne medytacje o życiu, technologii i przyszłości ludzkości; Australijczyk Ben Frost, którego album „The Centre Cannot Hold” jest artystycznym komentarzem do globalnej niestabilności, czy polski raper donGURALesko (, który przedstawi „Esej O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” autorstwa Timothy’ego Snydera, profesora Uniwersytetu Yale.