Aktualizacja: 02.10.2015 07:12 Publikacja: 01.10.2015 22:31
Martha Argerich
Foto: Fotorzepa/Jakub Ostałowski
W uroczystej inauguracji Konkursu Chopinowskiego udział wzięła m.in. minister kultury Małgorzata Omilanowska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Odczytano także list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął konkurs honorowym patronatem.
„Każda edycja Konkursu Chopinowskiego to swoisty hołd złożony najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi przez najbardziej utalentowanych młodych pianistów z całego świata” – napisał prezydent.
Jak przypomniał, konkurs trwa niemal nieprzerwanie od 1927 r. „Wtedy to, na tej właśnie Sali, zrealizowała się piękna idea profesora Jerzego Żurawlewa: ukazać nieśmiertelny geniusz Chopina. Od tej pory kontynuowana jest tradycja, dzięki której kolejne pokolenia interpretatorów odkrywają bogactwo muzyki naszego wielkiego twórcy. Bardzo się cieszę, że przez najbliższe trzy tygodnie Warszawa stanowić będzie centrum muzycznego świata, skupiające artystów, wytrawnych melomanów, muzykologów, wszystkich, którym muzyka Chopina dostarcza niepowtarzalnych wrażeń” – zaznaczył.
Głos zabrała także minister kultury Małgorzata Omilanowska. „Po raz 17 oczy całego świata skierowane są na Polskę, na Filharmonię Narodową w Warszawie. Dla wszystkich miłośników Chopina i sztuki pianistycznej to największe wydarzenie roku. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla pianistów to jak Olimpiada dla lekkoatletów” – oceniła.
„Mamy silną reprezentację Polski, lecz także wielu gości z Azji. Usłyszałam od chińskiego ministra kultury, że marzeniem każdego wykształconego Chińczyka jest nauczyć dziecko gry na fortepianie i wysłać je do Polski, na Konkurs Chopinowski” – żartowała.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że Warszawa jest „miastem Chopina”, w którym kompozytor przeżył „połowę swojego życia”. „Na Krakowskim Przedmieściu wciąż obecne są jego ślady, a klawisze w organach w Kościele Wizytek pamiętają jeszcze dotyk jego palców” – mówiła.
Największym wydarzeniem koncertu inauguracyjnego był występ argentyńskiej pianistki Martha Argerich, laureatki Konkursu z 1965 r. Artystka wykonała Koncert fortepianowy a-moll, op. 54 Roberta Schumanna przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.
W programie koncertu znalazł się także Koncert fortepianowy a-moll, op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, który wykonał argentyński pianista Nelson Goerner.
Warszawska publiczność wysłuchała także światowej prapremiery „Poloneza” Krzysztofa Pendereckiego, w wykonaniu orkiestry Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Kaspszyka; utwór zamówiony został przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina specjalnie dla uświetnienia inauguracyjnego koncertu. Kompozytorowi, wywołanemu na scenę zaraz po wybrzmieniu ostatnich dźwięków jego nowego utworu, widownia podziękowała długą owacją „na stojąco”.
W konkursie weźmie udział 78 pianistów z 20 krajów, w tym 15 Polaków. Pierwszy etap przesłuchań konkursowych rozpocznie się 3 października i potrwa do 7 października. Jako pierwsi zaprezentują się trzej polscy pianiści: Tymoteusz Bies, Rafał Błaszczyk i Łukasz Piotr Byrdy.
II etap konkursu odbywać się będzie od 9 do 12 października; III etap od 14 do 16. Do finału, zaplanowanego na 18-20 października, zakwalifikuje się 10 pianistów. Werdykt jury podany zostanie w nocy z 20 na 21 października.
Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30 tys. euro. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe.
Konkurs odbywa się co pięć lat. 16. edycja konkursu odbyła się w 2010 r. w rocznicę 200. urodzin Chopina. Wygrała ją Rosjanka Julianna Awdiejewa.
Organizatorem XVII edycji konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura Dostępna".
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Do rozpoczęcia XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2025 jest jeszcze rok, ale już 1 października o godz. 12 rozpoczyna się sprzedaż biletów na wszystkie etapy przesłuchań. I na pewno trzeba się spieszyć, aby je zdobyć.
Najważniejszą cechą Festiwalu Chopin i jego Europa jest to, że choć czasami bywa zaskakujący, to nie ma na nim zdarzeń przypadkowych. A nie jest to częste na innych imprezach muzycznych.
Do Warszawy Kate Liu i Eric Lu przyjeżdżają chętnie, bo tu się poznali i tu rozpoczęły się ich międzynarodowe kariery. Znów więc są i występują na tegorocznym Festiwalu Chopin i jego Europa.
Internetowa sprzedaż dwóch tysięcy biletów na występ zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego zakończyła się po kilku minutach, ale to nie jedyny świetny pianista, który zagra w tym roku na festiwalu Chopin i jego Europa.
W Warszawie do 15 października potrwa II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Wczoraj późnym wieczorem ogłoszono nazwiska 15 pianistów, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu. Wśród nich znalazły się dwie Polki: Kamila Sacharzewska i Joanna Goranko.
Derek Wang rozpocznie 5 października Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
Na Festiwalu Chopin i jego Europa wystąpią artyści, na których występy bilety rozchodzą się błyskawicznie. Już trwa ich sprzedaż.
– Nagrania wymagają dużych emocji – mówi Rafał Blechacz, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku, który wrócił po latach do znanych utworów. Światowa premiera nowej płyty 3 marca.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas