Park Miniatur Województwa Mazowieckiego. Przedwojenna wirtualna Warszawa

Warszawa lat 30. dzięki najnowszej technologii i specjalnym okularom ożywa na wystawie w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.

Aktualizacja: 05.10.2016 07:33 Publikacja: 05.10.2016 07:26

Foto: materiały prasowe

Ta wirtualna podróż w czasie umożliwia nam przeniesienie się na Plac Piłsudskiego i w jego okolice na Osi Saskiej. Iluzja jest niemal rzeczywista, zwłaszcza przemierzając plac wirtualną dorożką mamy wrażenie, że znaleźliśmy się w środku dawnej, tętniącej życiem Warszawy.

Tylko od nas zależy, w którą stronę placu podążymy. Po nałożeniu gogli 360 stopni, dzięki specjalnemu oprogramowaniu 3D „wchodzimy” w trójwymiarowy obraz odtworzonego fragmentu miasta w skali 1:1.

- To pierwsza taka wystawa w Polsce – mówi Rafał Kunach, inicjator projektu Park Miniatur Województwa Mazowieckiego, przy którym współpracują historycy, architekci, graficy, informatycy.

- Zastosowana technologia - dodaje Kunach - jest bardzo nowoczesna. Jeśli kiedyś oglądaliśmy wszyscy filmy 3D, to operator kamery pokazywał nam to, co chciał, byśmy zobaczyli. Teraz to my jesteśmy tym operatorem. Możemy swobodnie obracać się, patrzeć w niebo, na budynki.

Przy opracowaniu wystawy „Wirtualna podróż” jej twórcy korzystali ze starych fotografii, zwłaszcza ze zbiorów fundacji warszawa1939.pl

- Na początku było zbieranie zdjęć i materiałów archiwalnych. Gdy już zebraliśmy wystarczająco dużo fotografii, potrzebnych do wykonania rekonstrukcji cyfrowej placu, zaczęliśmy tworzyć gabaryty budynków i obrysy ulic. Tak powstał cały plac. A potem wykonaliśmy jeszcze animację ruchu ulicznego - ludzi i samochodów, dzięki czemu przywołaliśmy klimat przedwojennej Warszawy - tłumaczy Marcin Szymański z firmy Time Tec.

Trwają już prace nad ożywieniem kolejnych budowli dawnej Warszawy. W sumie planowane jest odtworzenie 50 zabytkowych pałaców i kamienic.

Obecna wystawa prezentuje także trzydzieści wybranych grafik Placu Piłsudskiego. A jeszcze jedną specjalną atrakcją jest aplikacja rozszerzonej rzeczywistości na smartfony i tablety, która przemienia dwuwymiarowe mapy Placu w trójwymiarowe, dokładnie pokazując jego przedwojenną zabudowę.
Lokalizacja Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego - dawny Bank Wilhelma Landaua przy Senatorskiej 38 to miejsce także interesujące samo w sobie, jeden z nielicznych zabytków secesyjnych (1904-1906), który przetrwał II wojnę światową

Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka
Kultura
Perły architektury przejdą modernizację
Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne