IPN: Polacy pomagający Żydom nie stanowili większości

"Rzesza Niemiecka poszukiwała różnych grup ludności, które w zamian za specjalne traktowanie staną się narzędziami wykorzystywanymi w realizacji zbrodniczych nakazów. Znalazła takich współpracowników i wśród ludności polskiej poza gettami, i wśród ludności żydowskiej w gettach" - podkreśla w swoim stanowisku Instytut Pamięci Narodowej.

Aktualizacja: 19.02.2018 20:22 Publikacja: 19.02.2018 17:39

Getto Warszawskie w okresie II wojny światowej

Getto Warszawskie w okresie II wojny światowej

Foto: Fotorzepa/ Darek Golik

Podczas wizyty w Monachium premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej stwierdził, że Żydzi, podobnie jak obywatele innych państw, współpracowali z nazistami. Słowa polskiego premiera zaogniły konflikt między Polską a Izraelem. Morawiecki m.in. rozmawiał w tej sprawie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Swoje stanowisko w tej sprawie opublikował w poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej. "Rzeczpospolita Polska nie godziła się na jakiekolwiek ustępstwa wobec żądań Adolfa Hitlera. Jako pierwszy kraj świata stawiła zbrojny opór Rzeszy Niemieckiej w 1939 roku" - czytamy w oświadczeniu.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Materiał Promocyjny
Szukasz studiów z przyszłością? Ten kierunek nie traci na znaczeniu
Kraj
Ruszyło śledztwo w sprawie Centrum Niemieckiego
Materiał Partnera
Dzień Zwycięstwa według Rosji
Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA